Trwałe pokrycie dachu

Połać dachu

Współcześnie dachy są kryte w większości przypadków przy pomocy:

  • dachówek,
  • blachy,
  • materiałów bitumicznych.

Przed wybudowaniem domu należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż może on narzucić np. kolor dachu lub jego kształt. Trzeba sobie również zdawać sprawę, iż najprościej w świecie nie każdy materiał nada się na daną więźbę. Pokrycia dzieli się przede wszystkim ze względu na wagę:

  • lekkie np. bitumiczne, blachy,
  • ciężkie np. dachówki, strzecha, łupek.

Więźba, która została zaprojektowana z myślą o dachu z blachy, może być zbyt słaba dla dachówki. Jeśli mieliśmy pokrycie lekkie, a teraz chcemy ciężkie, to prawdopodobnie będzie trzeba zwiększyć przekrój krokwi. To z kolei będzie wymagało konsultacji z uprawnionym konstruktorem. Jeśli ciężki materiał zastępowany jest przez lekki, to nie ma tego problemu. Jednakże również tę kwestię dobrze jest omówić z fachowcem, gdyż dach o skomplikowanym kształcie uniemożliwi z zasady ułożenie na nim blachy.

Kolejnym atrybutem jest szczelność, która zależy od kąta nachylenia połaci. Oczywiste jest, iż jeśli połać jest stroma, to woda spływa po niej szybciej, a izolacja odpowiadająca za ochronę przed parą, wodą powinna sobie świetnie poradzić. Dla określonego rodzaju połaci producenci określają maksymalny oraz minimalny kąt nachylenia. Duże arkuszy blachy lub blachodachówki będą szczelniejsze od tradycyjnych dachówek. Niektóre warstwy dachówek należy ułożyć dwuwarstwowo, gdyż jedna warstwa będzie nieszczelna.

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne są jednym z najlepszych materiałów do pokryć dachów, który stosowany jest od tysięcy lat. Wykazują one bardzo dużą trwałość, która sięga nawet 100 lat. Surowcem, z którego powstają cegłówki, jest glina. Kolor dachówek zależy od złoża, z którego pochodzi glina. Produkty angobowane pokrywa się warstwo szlachetnej glinki, a glazurowanie warstwą szkliwa. Dachówki najczęściej wykorzystywane są do połaci o nachyleniu pomiędzy 30o a 60o. Dachówki bardzo dobrze sprawdzają się na dachach o skomplikowanych wymiarach. Uszkodzoną dachówkę bardzo łatwo można wymienić na nową. Takie wykończenie jest ciężkie, a więc wymaga, aby więźba była stosownie wykończona.

Dachówki betonowe

Dachówki betonowe zostały upowszechnione w drugiej połowie XX w., z daleka bardzo trudno odróżnić je od dachówek ceramicznych. Powstają one z mieszanki piasku, cementu oraz wody. Chropowata powierzchnia ma za zadanie zabezpieczyć przed zabrudzeniami oraz przyśpieszyć spływanie wody. Blachodachówki, aby uzyskać dodatkowy połysk , malowane są farbami akrylowo-polimerowymi. Dachówki betonowe z zasady wytrzymają ok. 70 lat.

Blachodachówki

Tego typu pokrycie wygląda praktycznie identycznie jak dachówki ceramiczne. Rdzeniem produktu jest klasyczna blacha stalowa, czasem aluminiowa. To właśnie na rdzeniu znajduje się masę powłok ochronnych. Producenci zakładają, iż produkty tego typu przetrwają ok. 20 lat. Na rynku jest bardzo wiele powłok antykorozyjnych, a każda z nich jest cały czas ulepszana. W miejscu, gdzie powłoka zostanie uszkodzona, materiał ulegnie korozji w ciągu kilku sezonów. Blacho-dachówka należy do tańszych materiałów budowlanych, który jest jakieś dziesięć razy lżejszy od klasycznej dachówki. Jednakże trzeba się liczyć z tym, iż odgłos deszczu jest przez nią o wiele gorzej tłumiony. Można również zakupić cięższy wariant z warstwą kruszywa skalnego lub barwionego piasku kwarcowego. Ta wersja o wiele lepiej tłumi deszcz oraz jest trwalsza. Ten materiał nadaj się na pokrycie, które ma więcej niż 15o pochylenia.

Blachy płaskie

Nadają się przede wszystkim na połacie, które jest strome lub płaskie, bardzo dobrze wpasują się do tradycyjnych dachów. Obecnie w ofercie producenci mają blachy powlekane. Blacha ocynkowana traci na wartości z powodu małej trwałości. Bogatsi inwestorzy bywa, iż sięgają po tytan-cynk lub miedź. Miedź jest oczywiście najtrwalszym materiałem, który może wytrzymać nawet 300 lat. Po kilku miesiącach powierzchnia zostanie pokryta przez patynę, która zapewni odporność na warunki atmosferyczne. Nie należy jej czyścić ani konserwować. Blachę płaską można bardzo łatwo pociąć, a pozostałe fragmenty można wykorzystać na obróbki. Arkusze blachy łączone są na pojedynczy lub podwójny rąbek stojący. Producenci również oferują produkty, które są zamykane na zatrzask. Płaską blachę można układać na ruszcie z łat oraz kontrłat, nie musi być to pełne deskowanie.

Materiały bitumiczne

Materiały bitumiczne są produkowane z wodoszczelnej masy asfaltowej oraz z zasady są bardzo tanie. Należą do lekkich materiałów związanych z połacią dachu oraz są łatwe montażu, obróbce. Ich wytrzymałość określana jest na 15-20 lat, a najpopularniejszym materiałem bitumicznym jest papa. Papa jest wykorzystywana w przypadku płaskich dachów oraz niedużych płyt falistych. Papa nie wymaga deskowania, wystarczą łaty oraz kontrłaty. Ogromnym uznaniem cieszą się gonty bitumiczne, które są o wiele bardziej estetyczne od papy, a nie ustępują swoimi właściwościami. Gonty bitumiczne należy układać na dachu, który ma nachylenie minimum 12o, mogą to być nawet płaszczyzny pionowe. Ten materiał jest elastyczny, a co za tym idzie w prosty sposób, można go przyciąć oraz dostosować. Układa się je zazwyczaj na zakład oraz stosuje gwoździe papowe, czasem można mieć do czynienia z produktem samoprzylepnym.

‹ powrót