Taras

Taras

Wpływ na długowieczność tarasu ma bardzo wiele czynników np.:

  • sposób zaprojektowania,
  • materiał,
  • profesjonalizm wykonania,
  • pielęgnacja tarasu.

W każdym przypadku na tarasie dostrzeżemy z czasem ślady eksploatacji. Obok dachu jest to element domostwa, który jest najbardziej narażony na działanie warunków atmosferycznych. Latem powierzchnia tarasu narażona jest na wysokie temperatury dodatnie, natomiast jesienią oraz wiosną na przemian na zamarzanie i odmarzanie. Zimą natomiast narażony jest na długotrwałe zamarznięcie oraz minusowe temperatury, zaleganie śniegu. Niezmiennie od pory roku na taras będzie padał deszcz. Zakres prac zależy od uszkodzeń oraz materiału, który został użyty, nie został stworzony schemat prac.

Taras na betonowej płycie

Jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w naszym klimacie. Na grunt wylewany jest beton, który tworzy płytę wykończoną zazwyczaj płytkami ceramicznymi. Niestety po kilku latach zaczynają się najczęściej pojawiać pierwsze usterki. Fuga jest najbardziej newralgicznym miejscem, zaraz po niej są to płytki. Wykruszoną fugę w bardzo łatwy można zastąpić nową, oczyszczając miejsce oraz wypełniając spoinę elastyczną zaprawą. Nieszczelności, które powstają na łączeniu ściany oraz tarasu, a także jego brzegów uzupełnia się silikonem. Usuwanie płytki wymaga trochę większej wprawy, gdyż trzeba uważać, by nie uszkodzić sąsiednich płytek oraz izolacji. Często zdarza się odspojenie wielu płytek, na skutek czego wymogiem staje się skucie wszystkich płytek. By chronić płytki przed pęknięciami, należy użyć elastycznej zaprawy klejowej, wahania temperatur są naszym wrogiem. Bardzo ważne jest równomierne rozprowadzenie zaprawy klejowej, gdyż może to spowodować odspojenia. Jednym z zasadniczych elementów są szczeliny dylatacyjne, których zadaniem jest niwelowanie naprężeń konstrukcji, których winowajcom są wahania temperatury. Materiały, którymi wykończymy taras, muszą być przede wszystkim antypoślizgowe. Czasem zdarza się, że są uszkodzone nie tylko materiały wykończeniowe, ale również sama konstrukcja. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego, jak rozebrać konstrukcję oraz wznieść ją na nowo.

Taras nad pomieszczeniem

Uszkodzenie warstwy nośnej tarasu na betonowej płycie, który jest położony na działce, wpływa na jego estetykę. Jednakże z tego powodu nie powstanie zagrożenie dla samej budowli. W przypadku konstrukcji nad pomieszczeniem nawet małe pęknięcia mogą doprowadzić do powstania zacieków w pomieszczeniu pod tarasem. O wiele większy problem może powstać w chwili, gdy zostanie uszkodzona hydroizolacja. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac naprawczych należy się upewnić, do jakich uszkodzeń doszło, możliwe, że wystarczy uszczelnienie brzegów konstrukcji. Jeśli została uszkodzona hydroizolacja, to będziemy musieli ją jak najszybciej wymienić. Nadejście mocnych ulew może doprowadzić do zalania pomieszczeń pod tarasem. Brzeg tarasu będzie od nas wymagał szczególnego wykończenia w postaci okapnika z blachy, który będzie wystawał na 3-5 cm poza krawędź tarasu. Zapobiega on powstaniu zacieków na ścianie elewacji oraz podmywaniu płytek przez wodę.

Taras na gruncie

Taras na gruncie jest najpopularniejszą konstrukcją ze względu na prostotę jej wykonania. Ich ogromną zaletą jest mała podatność na warunki atmosferyczne. Dotyczy to przede wszystkim tarasów, które są stawiane na podbudowie wykończonej kostką betonową i płytami tarasowymi. W tym przypadku problemem jest najczęściej podbudowa, która jest gwarancją stabilności konstrukcji. Jeśli kostki zaczną się zapadać, to trzeba rozebrać konstrukcję i wykonać ją od nowa.

Taras drewniany

Bezpośrednio na gruncie można również wykonywać tarasy drewniane, które należy właściwie zaimpregnować, aby zniosły dużą wilgotność. Nieumiejętne zaimpregnowanie wiąże się z późniejszym butwieniem drewna. Pojedyncze elementy usuniemy z łatwością, jednakże może być tak, iż trzeba będzie rozebrać całą konstrukcję. Bloczki fundamentowe to podstawa stabilnego tarasu z drewna, których rozstaw może maksymalnie wynosić 1,5 m. Bardziej żywotnymi gatunkami drewna nie są nasze rodzime odmiany, lecz egzotyczne drewno np. bangkirai. Innym wyjściem może być taras z kompozytu, który zazwyczaj jest wykonany z mieszanki drewna i PVC. Są wytrzymalsze od drewna, nie zniekształcają się oraz nie są wrażliwe na promienie UV.

Zadaszenie tarasu

Moment remontu tarasu to najlepszy czas na to, by dokonać stosownych modernizacji. Markiza jest najprostszym rozwiązaniem w zakresie zadaszenia tarasu. Markiza chroni nas przed słońcem oraz deszczem, zapewnia cień w również w pomieszczeniu przy tarasie. Innym rozwiązaniem jest lekka drewniana konstrukcja, która przysłoni nam cały taras, gdy będziemy tego chcieli. Inną opcją jest całkowite zabudowanie tarasu, które jest kosztownym rozwiązaniem. Jednakże okres użytkowania tarasu ulega znacznemu wydłużeniu. W tym przypadku płyta tarasowa musi zostać wykorzystana jako fundament, inaczej nie zabudujemy tarasu.

‹ powrót