Skąd się bierze wilgoć w domu?

Wilgoć w domu

Nawet, w co czwartym mieszkaniu lub domu może występować grzyb, albo pleśń, z której nie zdajemy sobie sprawy. Zagrzybione są zazwyczaj pomieszczenia o podwyższonej wilgoci należy np.:

  • łazienki,
  • toalety,
  • kuchnie,
  • piwnice,
  • werandy.

Nadmiar wilgoci może przede wszystkim pochodzić z nieszczelnego dachu. Również podczas kąpieli wytwarzamy bardzo dużą ilość pary. W standardowych warunkach wentylacja stanowi świetne rozwiązanie, jednakże nie zawsze jest wystarczająco dobra. Brak odpowiedniej skuteczności wentylacji oznacza podwyższoną wilgoć w pomieszczeniu, a takie środowisko z kolei lubią grzyby. Są w stanie się rozwijać na niemalże każdym podłożu:

  • tkaninach,
  • drewnie,
  • tynkach,
  • tapetach,
  • płytach pilśniowych,
  • płytach gipsowych.

Pierwszym objawem braku właściwej wentylacji są zazwyczaj brunatne lub zielone wykwity na ścianach, które oznaczają grzyb, albo pleśń. Również w powietrzu robi się gęsto od zarodników, które potrafią wywołać poważne schorzenia np. układu oddechowego.

Skąd bierze się wilgoć?

Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, czy wilgoć nie dostaje się do domu z zewnątrz poprzez przecieki. W pierwszej kolejności w takim przypadku należy sprawdzić dach. Zdarza się również, iż deszczówka przedostaje się przez mury. Powodem są zazwyczaj zapchane lub podziurawione rynny, które nie pełnią swoich funkcji. Bardzo często to również okolice komina, który nie został wykonany zgodnie ze sztuką lub po prostu ze starości już nie funkcjonuje prawidłowo. Większość materiałów, z których wykonywane są kominy, wytrzymają maksymalnie do 20 lat. W większości przypadków to na suficie pojawią się w pierwszej kolejności mokre plamy. Woda może również penetrować budynki od spodu np. poprzez zalanie piwnicy. Dlatego bardzo ważna jest hydroizolacja budynku, która powinna być dostosowana względem poziomu wód gruntowych.

Kolejna możliwość dotyczy zazwyczaj starszego budownictwa. Woda może się dostawać od dołu oraz wnikać w mury, które znajdują się powyżej poziomu gruntu. Jest to efekt związany z transportowaniem wody poprzez materiały porowate ku górze. Ten proces nazywany jest podciąganiem kapilarnym. Objawami tego procesu są mokre plamy, które powstają na wewnętrznych murach.

Źródło wilgoci wewnątrz domu

Źródła wilgoci należy również poszukiwać wewnątrz budynku. Zdarzy się to np., gdy będziemy mieli do czynienia z uszkodzeniem instalacji wodociągowej. Może się to zdarzyć poprzez przewiercenie rury w trakcie remontu. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, ile pary wytwarza kąpiel lub gotowanie obiadu. Nawet sam człowiek potrafi wytworzyć spore ilości pary. Wilgoć w takim przypadku najczęściej pojawi się na narożnikach ścian lub przy oknach. Po przekroczeniu 100% wilgotności w pomieszczenie, para zaczyna się skraplać, jest to tzw. punkt rosy. Jest to oczywiście również zależne od temperatury tzn. im wyższa temperatura, tym więcej zostanie wyprodukowanej pary. Z kolei oznacza to dla nas, iż im niższa temperatura w pomieszczeniach, tym szybciej zostanie przekroczony punkt rosy.

Walka z wilgotnością

Pierwszą kwestią, z którą trzeba się zderzyć to wentylacja, która musi funkcjonować prawidłowo. Kolejną rzeczą będzie usuwanie przecieków, która stanowią źródło problemów. Walka bez likwidacji źródeł przyczyny nie da długotrwałych efektów. Jeśli źródłem przyczyny jest dach, który przerdzewiał, to musimy się zmierzyć z tym finansowo oraz dokonać potrzebnych napraw.

Walka z grzybem

Jeśli pleśń pojawiła się tylko na zewnętrznej części ściany, to należy ją wyszorować przy użyciu sztywnego włosia. Po wysuszeniu ścian należy nałożyć środek grzybobójczy, gdy grzyb dostanie się głębiej w tynk, to każdą warstwę z osobna należy skuć. Mur trzeba zdezynfekować odpowiednimi środkami oraz zabezpieczyć. Na odgrzybioną ścianę należy nałożyć tynk lub gładź, która zawiera w sobie środki grzybobójcze dla bezpieczeństwa. Stosunkowo prostą metodą odgrzybiania jest ozonowanie, które odpowiada za zabijanie grzybów oraz pleśni.

‹ powrót