Różnice między dachówkami
Dachówki ceramiczne a betonowe
Dachówki ceramiczne są produkowane przy pomocy pras z homogenicznej masy ceramicznej. Następnym krokiem jest wypalenie ich w specjalnie do tego przeznaczonych piecach w bardzo wysokich temperaturach. Procesy angabowania nadają im koloru oraz charakterystycznego dla nich połysku. Wizualnie dachówki betonowe nie różnią się zbytnio od dachówek ceramicznych, jednakże ich proces produkcji jest odmienny. Dachówki betonowe są tworzone z tzw. piasku kwarcowego, cementu oraz wody. Dachówki betonowe są wycinane przy pomocy maszyn z masy betonowej, która jest wcześniej wytłaczana na aluminiowych formach oraz jest kształtowana. Barwę dachówki uzyskuje się poprzez dodanie stosownych środków chemicznych lub poprzez malowanie gotowych dachówek przy pomocy farb akrylowych. Następnie dachówki są suszone w komorach obrotowych, w których panują wysokie temperatury oraz są ponownie malowane.
Na rynku możemy się spotkać również ze specjalnym rodzajem dachówek betonowych, które mają nas chronić przed promieniowaniem podczerwonym. W trakcie procesów produkcyjnych dodawane są do dachówek pigmenty, których zadaniem jest odbijać promienie słoneczne. Dzięki temu temperatura dachówek na spodzie bywa niższa nawet o 10o Celsjusza. Dzięki temu dach nagrzewa się o wiele mniej, a co za tym idzie, również pomieszczenia, które znajdują się bezpośrednio pod dachem.
Kształt dachówek
Modeli dachówek jest bardzo wiele zarówno w przypadku dachówek ceramicznych, jak i dachówek betonowych. W przypadku dachówek ceramicznych najpopularniejsze są:
- karpiówki,
- zakładkowe,
- mnich-mniszka.
Dachówki betonowe dzielą się na:
- esówki,
- rzymskie,
- karpiówki.
Ciężar dachówek
Dachówki ceramiczne potrafią być o wiele cięższe, aniżeli dachówki betonowe. Masa jednej dachówki ceramicznej potrafi sięgać 75 kg na 1 m2. Należy je wykorzystać w przypadku dachów o nachyleniu od 16o do 44o. Natomiast ciężar dachówek betonowych to zazwyczaj ok. 45 kg na 1 m2. Ciężar przekłada się również na delikatniejszą więźbę dachu, a to z kolei otwiera drogę do oszczędności. Można je wykorzystywać przy dachach o nachyleniu od 22o do 60o. Umożliwia to ich montaż na dachach o większym nachyleniu bez dodatkowych zabezpieczeń.
Trwałość dachu
Dachówki ceramiczne charakteryzują się najlepszą trwałością w stosunku do ceny. Producenci dachówek ceramicznych zapewniają, iż będą one służyć przez ok. 70 lat. Obiektywnie rzecz ujmując taki okres, będą służyć nam dachówki ceramiczne wykonane z najwyższej jakości materiałów.