Prysznic bez brodzika

Prysznic bez brodzika

Odwodnieniem liniowym jest wbudowana w podłogę lub ścianę rynienka, która odprowadza wodę do odpływu. O położeniu korytka informować nas będzie jedynie maskownica. Możemy ją łatwo zdjąć, aby wyczyścić syfon. To rozwiązanie uważane jest za o wiele praktycznie, a także zajmie o wiele mniej miejsca. Wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy. Możemy ją ulokować w każdym miejscu, gdyż jest montowana bezpośrednio do posadzki. Sam odpływ najlepiej jest zaprojektować na etapie projektowania domu, gdyż można wtedy rozplanować każdy element.

Rynienki

Kanał odwodnienia liniowego możemy umieść w każdym miejscu natrysku. Zazwyczaj jest on umieszczany przy ścianie, rzadziej w centrum. W przypadku większych natrysków niektórzy decydują się na dwie rynienki odpływowe. W ofercie znajdują się odpływy:

  • łukowe,
  • proste,
  • narożne.

Rynienkę można zamówić na wymiar lub odpowiednio dociąć. Każda rynienka powinna być wyposażona w sitko, które zatrzymuje np. włosy, brud. Część z modeli zostało wyposażone w zabezpieczenie przed cofaniem się wody.

Maskownice

Do wyboru w zakresie maskownic odwodnień mamy modele perforowane:

  • z otworami o różnorakich wzorach
  • pełne, gdzie woda odpływa wąską szczeliną.

Ogromną popularnością cieszą się maskownice ze stali nierdzewnej. Minusem jest to, iż pozostają na nich ślady w przypadku twardej wody. Najłatwiej w czystości będzie nam utrzymać wersje matowe. Listwy bywa, że są wyposażone w oświetlenie LED, które uaktywnia się przy kontakcie z wodą.

Montaż odpływu liniowego

Odpływ powinien być wykonany minimalnie z 1,5% spadkiem w stronę pionu kanalizacyjnego. Górna powierzchnia winna znajdować się 1-2 mm poniżej poziomu płytek. Po wykonaniu korytka prysznicowego z ok. 5 cm warstwy jastrychu kształtuje się ok. 2,5% spadek posadzki w kierunku rynienki. Posadzka, która będzie układana, musi mieć właściwości antypoślizgowe, fuga epoksydowa jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż ma właściwości wodoodporne.

‹ powrót