Ochrona drewnianych elementów

Ochrona drewna

Drewniane ogrodzenie, taras, czy mała architektura ogrodowa są elementami, które są narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, mikroorganizmów, owadów. Drewno bez dodatkowej ochrony szybko ulegnie zniszczeniu, natomiast odpowiednio przygotowane potrafi wytrzymać wiele lat. W doborze właściwego preparatu powinni nam pomóc specjaliści w tym zakresie, na których powinniśmy liczyć w sklepach. Gama produktów, która jest dostępna na rynku różni się składem chemicznym, przeznaczeniem. Główna informacja, która leży w spektrum naszego zainteresowania dotyczy tego, czy dany produkt może stosować wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Na etykietach znajdują się też z zasady przykładowe zastosowania, co ma ułatwić zainteresowanemu wybór. Producenci podają również na opakowaniu przed czym dany impregnat zabezpiecza powierzchnię. Niektóre walczą z owadami, a nawet z grzybem, który może chcieć zainfekować drewno. W ten sposób możemy również uodpornić drewno na ogień w znacznym stopniu, co ochroni nas w przypadku pożaru lub raczej utrudni mu jego szybkie rozprzestrzenienie się. Jednym z najgorszych wrogów drewna jest promieniowanie słoneczne, które z czasem zmniejsza wytrzymałość drewna. Najtrwalszym budulcem są egzotyczne drewna, które często nie wymagają nawet impregnacji. Im miększe drewno, tym bardziej narażone jest na uszkodzenia.

Rodzaje preparatów

Najpopularniejszą grupą są impregnaty wodororozcieńczalne, gdyż mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Zwykle są one stosowane w formie płynnej, a wykorzystywane są zarówno na zewnątrz budowli, jak i wewnątrz niej. Ich zaletami jest ochrona przed:

  • wilgocią,
  • mikroorganizmami,
  • owadami.

Nie wydzielają przy tym praktycznie żadnego zapachu oraz są bezpieczne, można nimi pomalować nawet zabawki. Nie należy nimi malować suchego i starego drewna, gdyż może ono spęcznieć i popękać. Do tego typu materiału polecane są impregnaty rozpuszczalnikowe, większość z nich można wykorzystywać do obiektów na zewnątrz. Mają bardzo silne właściwości owadobójcze oraz spełniają wszelkie inne wymogi.

Istotne parametry

Zastanowić trzeba się przede wszystkim, ile potrzebujemy tego impregnatu, a co za tym idzie, ustalenie wydajności. Producent po raz kolejny powinien się wykazać inicjatywą, gdyż powinna być informacja na ulotce. Najważniejsza jest pierwsza warstwa, potem każda kolejna będzie wymagała mniejszej ilości. Miękkie gatunki lub wysuszony materiał będzie wymagał większej ilości impregnatu, gdyż mają większą chłonność. Wydajność zależy również od tego, jaką metodę nakładania się wybierze. Etykieta produktu powinna nas również poinformować o zalecanej ilości warstw, które będą wymagane w tym przypadku. W żadnym wypadku nie można przegiąć z ilością impregnatu, gdyż uzyska się odwrotny efekt od zamierzonego.

Jak wyglądają prace z impregnatem?

Drewno, które zamierzamy zaimpregnować musi być odpowiednio przycięte oraz oszlifowane. W innym przypadku obróbka doprowadzi do naruszenia nałożonej warstwy ochronnej. Przy przeprowadzaniu renowacji, trzeba się pozbyć wszelkich elementów złuszczających odstających, niewielkie ubytki należy uzupełnić szpachlą. Impregnację należy przeprowadzić, gdy wilgotność powietrza jest niska, gdyż drewno nie może być zawilgocone oraz brudne w trakcie wykonania zabiegu. Wykorzystując pędzel, należy wykonywać ruchy w zgodzie z usłojeniem drewna, co pozwoli uzyskać równomierną warstwę ochronną. Na dużej powierzchni dobrze będzie użyć wałka, metoda natryskowa wymaga sporej wprawy, jeśli idzie o impregnację. Trzeba pamiętać, iż nawet impregnacja wykonana fabrycznie nie jest na zawsze, za jakiś czas będzie wymagała odnowienia.

‹ powrót