Jak powstają domy z kontenerów morskich

Domy z kontenerów morskich

O domach z kontenerów zrobiło się bardzo głośno jakiś czas temu, część z osób zaczęła się zastanawiać nad wykorzystaniem tej technologii. Warto przeanalizować zalety oraz wady tego typu rozwiązania. Moda na domy z kontenerów wzrosła przede wszystkim ze względu na ekologię, która staje się coraz popularniejsza. Można powiedzieć, iż są to domy z odzysku. Po paru latach takie kontenery przestają spełniać normy morskie w zakresie bezpieczeństwa, jednakże wciąż mogą być wykorzystane na lądzie w określonych warunkach. Wciąż mogą zostać zamienione w intrygujące domy, które będą się wyróżniać na tle rodzimego krajobrazu. Na terenie Polski działa kilkanaście firm, które wdrażają swoje nowatorskie pomysły w zakresie budowy tego typu domów. Zdarza się, iż to sami inwestorzy sprowadzają kontenery na działkę, by potem jest dostosować do swoich własnych potrzeb. W internecie tworzy się coraz więcej tego typu sympatyków rozwiązań z tego zakresu.

Dom kontenerem do zamieszkania

Istnieje bardzo wiele rodzajów kontenerów, jednakże do budowy domu należy wykorzystywać dwudziesto lub czterdziestostopowe, im większe kontenery, tym lepiej. Do zaprojektowania wymarzonego modelu domu będziemy zazwyczaj potrzebować czterech czterdziestostopowych kontenerów, których wysokość wynosi zazwyczaj ok. 3 m. Dom z kontenerów może stanowić dobre rozwiązanie dla osób posiadających wąską działkę.

Kontener filarem siły nośnej budynku

Konstrukcja nośna oparta jest o ramę podłogi, słupki oraz naroża zaczepowe. Podłoga została przystosowana, aby wytrzymać nacisk 28 tys. kg. Najsłabszym elementem każdego kontenera jest dach. Został on przystosowany do zniesienia warunków atmosferycznych np. zalegającego śniegu. Należy ustalić przed zakupem kontenera, co było w nim przewożone, gdyż istnieje możliwość, że trzeba będzie wymieniać w nim zniszczoną drewnianą podłogę. Niektórzy inwestorzy mogą chcieć wykorzystać kontenery z otwieranym wodoszczelnym dachem jako basen na ogródku.

Jak kupić kontenery?

Inwestorzy z zasady są zainteresowani używanymi kontenerami, gdyż najprościej w świecie są o wiele tańsze. Jednakże, zanim się go kupi, trzeba dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest dany kontener, tak samo, jak przy kupnie auta. W pierwszej kolejności należy sprawdzić szczelność, w szczególności również należy sprawdzić stan słupków. Spore ilości rdzy na zewnątrz lub wewnątrz kontenera powinny go od razu dyskwalifikować. Podłoga powinna być sucha oraz w miarę dobrym stanie, nie ma prawa się ugiąć, gdy spaceruje po niej człowiek. Ogromne znaczenie ma również to, czy blokady w drzwiach funkcjonują bez większych zarzutów. Kontenery dobrze, aby pochodziły od jednego producenta, gdyż inaczej mogą się one różnić detalami.

Projekt domu

Przede wszystkim musimy znaleźć architekta, który będzie posiadał kompetencje w zakresie budowy domów z kontenerów. W teorii wystarczy ustawić 4-6 kontenerów piętrowo i w dużej mierze mamy już projekt domu z kontenerów. O sukcesie zadecyduje izolacja termiczna oraz akustyczna wraz z rozprowadzeniem wszystkich instalacji potrzebnych do zamieszkania. Modułowa konstrukcja kontenerów, jeśli architekt będzie to umiał połączyć wizualnie, zaprezentuje się z bardzo dobrej strony.

Prostota domów z kontenerów

Najprościej jest ułożyć kontenery tak, jak zostały do tego zaprojektowane tzn. jeden obok drugiego lub jeden na drugim. Naroża kontenerów górnych wystają o kilka milimetrów, dzięki czemu podłoga górnych kontenerów nie obciążą dachu znajdującego się poniżej. Ciężar przenoszą słupki narożne w całości w poziomie. Nie należy wobec tego w żaden sposób naruszać ich konstrukcję, gdyż naruszy to nośność całej konstrukcji.

Oszczędności w budowie domu z kontenerów

Dobrym rozwiązaniem, które zbuduje odrobinę oszczędności, jest stworzenie przestrzeni pomiędzy kontenerami oraz zabudowanie jej, to pozwoli nam na powiększenie domostwa mniejszym kosztem. Ściany kontenerów od wewnątrz i tak zazwyczaj są wycinane, dlatego warto się zastanowić nad tym, czy nie warto wykorzystać dodatkowej przestrzeni. Ściany kontenerów można przyspawać na nowo oraz będą pełnić funkcję sufitu, a także podłogi. Innym rozwiązanie jest tzw. ażurowe ustawienie kontenerów, co oznacza w praktyce rozmieszczenie dwóch dolnych kontenerów tak, aby z dziedzińcem tworzyły kwadrat. Natomiast górne ustawia się prostopadle do dolnych. Oczywistym jest, iż trzeba będzie uzupełnić część ścian oraz kratownicowy stropodach.

Jaki fundament do domu z kontenerów?

Najprostszym sposobem do osadzenia kontenerów jest osadzenie kilkunastu okrągłych słupków betonowych. Wystarczą cztery otwory pod każdą ścianą podłużną poniżej granicy zamarzania gruntu. Kartonowe szalunki, które umieszcza się w otworach, a następnie zalewa się betonem. Jeśli zastosujemy mieszankę wodoodporną, to zbrojenie oraz hydroizolacja mogą okazać się zbędne. Na wierzchu słupków fundamentowych powinny być tzw. marki, do których będą przyspawane kontenery. Jest to najprostszy rodzaj montażu kontenerów. Wykorzystanie tradycyjnych rodzajów fundamentów również jest możliwe, jednakże betonowe słupki będą bardziej efektywne. Płyta fundamentowa jest raczej najrzadszym rozwiązaniem, gdyż nie można wykorzystać całości zalet tego typu rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe ma sens tylko, jeśli wytnie się podłogę kontenerów, a nie należy to do najprostszych oraz najtańszych rozwiązań.

‹ powrót