Ciemne kolory wykorzystywane w przypadku elewacji

Podstawową cechą charakterystyczną ciemnych powierzchni jest wysoka wchłanialność promieniowania słonecznego, a co za tym idzie, nagrzewają się. Oznacza to, iż tynk oraz farba narażone są na wysokie wahania termiczne. Efektem takowych naprężeń mogą być pęknięcia na elewacji, które mogą doprowadzić do dalszych uszkodzeń. Przez pęknięcia może się dostać woda, która będzie się dostawać coraz głębiej, szerząc coraz większe zniszczenie. Przy użyciu nowoczesnych technologii możemy bez problemu używać ciemnych tonacji barw i nie powinno być żadnego problemu.

Ciemne kolory elewacji a temperatury

Nasz kraj z uwagi na położenie geograficzne znajduje się w bardzo niekorzystnych warunkach związanych z tynkami, farbami. Styczeń może obfitować w temperatury w ok. 40o Celsjusza w trakcie dnia, by nocą spaść do temperatur -20 o Celsjusza. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż nawet styropian może ulegać naprężeniom związanym ze zmianami temperatur.

Współczynnik odbicia światła HBW

Tynki i farby elewacyjne mają różnorodną odporność na promieniowanie UV oraz współczynnik odbicia światła rozproszonego HBW. Współczynnik HBW określa, ile światła odbija się od powierzchni tynku o określonej barwie. Dla koloru czysto białego jest to 100%, dla czysto czarnego 0%. Współczynnik ten w zgodzie z badaniami powinien być wyższy od 20, o ile producent nie wskazał innych wytycznych. Współcześnie oferty obejmują tynki, których współczynnik HBW wynosi 5-6. W praktyce oznacza to, iż coraz częściej do elewacji budynków wykorzystywane są ciemne tonacje barw. Jednym ze sposobów na zapobiegniecie naprężeniom jest wzmocnienie podłoża, które będzie wsparcie w walce elewacji z temperaturami.

Zimne pigmenty na elewacji

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie zimnych pigmentów, które są stosowane w tynkach oraz farbach elewacyjnych. Zimne pigmenty nie chłoną tak ciepła głównie w paśmie podczerwieni, co znacznie ułatwia funkcjonowanie elewacji. Dzięki temu zwiększył się stopień odbicia promieniowania podczerwonego przy zachowaniu takiego samego stopnia odbicia światła widzialnego promieniowania słonecznego. Współczynnik odbijania energii słonecznej TSR tynku lub farby w ciemnym kolorze jest znacznie wyższy niż w przypadku standardowego produktu tego typu o takim samej barwie. Potwierdzenie sytuacji znajdziemy w zdjęciach termowizyjnych.

‹ powrót