Bramy garażowe

Bramy garażowe

Jednym z rodzajem bram są bramy segmentowe, które są zbudowane z paneli o grubości 40-60 mm, która łączy się zawiasami. Poszycie wykonane jest ze stalowej blachy, które tworzą zamkniętą całość. Blachę zazwyczaj wykańcza się farbą proszkową, pokrywa poliestrem lub wykańcza okleiną drewno pochodną. Wypełnieniem bramy jest pianka poliuretanowa, która zapewni izolacyjność termiczną. Dodatkowo między panelami znajdują się uszczelki, których zadaniem jest nieprzepuszczanie zimna oraz deszczu. Panele w standardowym podejściu są podciągane do góry oraz chowają się pod stropem garażu. Całość konstrukcji, po której porusza się panele wynosi 30-40 cm, która obniży wysokość pomieszczenia. Panele poruszają się po prowadnicy umieszczonej pionowo, pomiędzy ścianą a bramą musi być pozostawiony stosowny odstęp. Bramy przesuwne wyposażone są w system chroniący przed przytrzaśnięcie palców. Ruch po prowadnicy dzięki współczesnym rozwiązaniom jest bardzo cichy.

Brama drewniana segmentowa

Najpopularniejszym wyjściem są panele metalowe wypełnione pianką PUR. Te bramy mogą być otwierane zarówno w bok, jak i do góry. Ramę będzie tworzył profil stali ocynkowanej. Poszycie natomiast tworzą zawsze deski lub płyty warstwowe z drewna. Okładzinę, która będzie ochraniać konstrukcję, wykonuje się z wysoce wytrzymałych typów drewna. W płytach mogą być wykonane stosowne ozdobienia, które podkreślą wymiar danej koncepcji. Niekiedy inwestorzy decydują się na tańszą wersję w postaci bram ze sklejki, na które są naklejone deseczki imitujące prawdziwe drewno. Bramy tego typu są zbudowane z 3 do 6 segmentów o szerokości 50-61 cm, które muszą być odpowiednio połączone.

Brama z drzwiami

Garaż nie musi być wyłącznie miejsce na nasze auto. Bardzo często jest to warsztat majsterkowicza oraz miejsce na sprzęt ogrodniczy. Dodatkowo wchodzenie przez bramę nie będzie tak wygodne, jak otwieranie drzwi, które sprawią, iż nasz garaż będzie o wiele praktyczniejszy. Nadproże takowych drzwi jest stworzone przy pomocy dodatkowej listwy aluminiowej. Segmenty drzwi zostaną wtedy zmuszone do licowania z segmentami płaszcza. Drzwi mogą zostać wmontowane w sztywny płaszcz bram uchylnych.

Termoizolacja bramy garażu

Tańsze wersje bram segmentowym posiadają raczej słabo wykonane ocieplenie. Producenci uważają, iż takie bram z zasady przeznaczone są do nieogrzewanych garaży. Jeśli naszym celem jest, aby garaż był ogrzewany, to musimy również zainwestować w energooszczędną bramę. Oznacza to w praktyce zapewnienie jak największej szczelności bramy, które bezspornie muszą być wypełnione pianką poliuretanową. Uszczelki muszą być umieszczone na każdym panelu, dodatkowo na spodzie muszą być umieszczone uszczelki dwuwargowe. Materiał termoizolacyjny odpowiada również za dodatkowe usztywnienie konstrukcji.

‹ powrót