Wymiana starych okien

Wymiana okien

Okna dachowe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii charakteryzuje bardzo dobra izolacyjność termiczna oraz izolacja przed hałasem z zewnątrz. Oznacza to, iż wielkość przeszklenia nie ma już takiego znaczenia jak przed laty. Okna można instalować między krokwiami bez ingerencji w konstrukcję samego dachu. Najłatwiej prace związane z wymianą okien lub ich instalacją jest przeprowadzić na poddaszu, które nie jest użytkowane, a dach jest widoczny. Prace w takim przypadku można przeprowadzić z poziomu strychu. Jeśli poddasze jest zamieszkałe i nie chce się wyrządzić większych szkód, to dobrze jest prowadzić wszelkie możliwe prace od strony dachu. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku termomodernizacji poddasza. Izolację w takim przypadku kładzie się nakrokwiowo, aby nie obniżyć poddasza. To rozwiązanie jest wykorzystywane w przypadku, gdy planuje się wymianę pokrycia dachowego. Bez demontowania okładzin również o wiele łatwiej jest powiększyć otwory okienne.;

Stare okna

Stare okna sprzed 20 lat nie są w stanie zaoferować nam tego samego poziomu komfortu. Nowoczesne okna charakteryzuje poziom przenikania "Uw"& maksymalnie na poziomie 1,3 W. Lepszy pakiet szybowy oraz nowoczesne wykonanie ram z wysokiej jakości materiałów. Przy zachowaniu tych samych wymiarów szyba potrafi być większa nawet o 10%. Dwukomorowe pakiety szybowe są zazwyczaj wypełnione argonem lub kryptonem, co nadaje im status wysoce energooszczędnych. Decydując się na kilka okien warto zróżnicować sposób ich otwierania, gdyż ma to wpływ na ostateczną cenę. Do najtańszych należą okna obrotowe, które są otwierane ręcznie. Decyzja o rodzaju okna powinna być uzależniona nie tylko od ceny, ale również od wysokości montażu okna. Do 90 cm nad podłogą, okno musi być stałe. Może ono zostać połączone w pionowym zestawie z oknem uchylno-obrotowym. Jeśli okno będzie zamontowane powyżej tej granicy, to wystarczy okno obrotowe. Niektórzy wybierają również okna z tzw. dolnym lub górnym otwieraniem. Okna, które znajdują się nisko, wygodnie się obsługuje, gdy klamka znajduje się na górze skrzydła. Natomiast te, które są umieszczone wysoko, mają klamkę na dole skrzydła. Okno, które jest zamontowane poza zasięgiem rąk, otwierane jest za pomocą specjalnych drążków. Można też okno wyposażyć w silnik elektryczny, który będzie funkcjonował dzięki baterii słonecznej.

Przygotowanie dachu

Przygotowanie dachu opiera się na ściągnięciu pokrycia przynajmniej w okolicy okien. W przypadku dachówek wystarczy usunąć ich tyle, aby odsłonić kołnierz wokółokienny. Resztę elementów będziemy wstanie usunąć po wychyleniu się z okna. Jeśli dach został pokryty blachodachówką, to należy ściągnąć wszystkie arkusze, które przylegają do okna. Po zdjęciu starego skrzydła trzeba będzie odkręcić ramę okna. Usunąć należy płyty, którymi obudowane jest okno. Analogiczne prace wykonuje się przy poszerzaniu okna, istotne jest to, aby pod otworem pozostał pas dachówek lub paneli blachodachówki. Wstawienie dodatkowego okna wymagać będzie od nas usunięcia fragmentu okładziny wewnętrznej oraz rozcięcia paroizolacji, aby usunąć ocieplenie. Otwór powinien być wykonany tak, aby był szerszy, gdyż trzeba będzie jeszcze zmieścić w nim izolację termiczną. Ostrożnie przez otwór można przełożyć dachówki i usunąć fragmenty łat.

Bezbłędny montaż okien

Wymieniając okna dachowe na cieplejszą wersję, istotne jest, aby oddzielić ramę od więźby dachowej oraz zapewnić dobrą izolacyjność termiczną. Jednym z rozwiązań w zakresie termoizolacji, jest wstawienie odpowiedniej ramy. Klasycznym rozwiązaniem jest ułożenie termoizolacji, która musi być połączona z termoizolacją położoną nakrokwiowo. Montaż nowego okna odbywa się zazwyczaj od zewnątrz. Ten sposób pozwoli nam na znaczne zmniejszenie ryzyka uszkodzenia okładziny oraz ocieplenia połaci dachu. Okno opiera się na tzw. łatach montażowych, które są nabite na krokwie nad i pod oknem. W przypadku starych więźb dachowych krokwie są ułożone co 80-120 cm, co oznacza, iż do krokwi prawdopodobnie trzeba będzie dobić dodatkowe listewki dla stabilności okna. Krokwie mogą być również wypaczone, a to oznacza ich szlifowanie przed rozpoczęciem pracy. Do każdego okna powinien być dokupiony zestaw izolacyjny o właściwych wymiarach. Od strony poddasza będzie to tzw. kołnierz paroizolacyjny, a od zewnątrz membrana paroprzepuszczalna. Zadaniem membrany paroprzepuszczalnej jest ochrona styku okna z pokryciem dachowym. Ostatnim zadaniem będzie obudowa wnęk okiennych. Dolna część ościeża winna być prostopadle do podłogi, a górna musi być równoległa.

‹ powrót