Utrzymanie temperatury we wnętrzach

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniach

Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja stanowiła wyłącznie element biurowców, a w domach jednorodzinnych stanowiła naprawdę rzadkość. Upowszechnienia klimatyzacji należy się doszukiwać w tym, iż staniały podzespoły a różnorodność na rynku w zakresie wyboru urządzeń była o wiele mniejsza. Również same wymaganie odnośnie tego, jaki zostanie zapewniony komfort, były o wiele mniejsze. Taki obrót spraw jest również wynikiem powszechnego ocieplania domów, które tak naprawdę stanowi izolację przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, iż nie pozwala nie tylko ciepłu uciekać, ale również wnikać do środka. Głównym miejscem przecieku gorąca do naszego domostwa są okna. im większe, tym dla nas w tym względzie gorzej. Dlatego też, w przypadku stron szczególnie narażonych na nagrzewanie, muszą być czymś dobrze przysłonięte, aby ograniczyć napływające ciepło. Zimą markiza nie zabierze nam promieni słonecznych, gdyż słońce jest wtedy szczególnie nisko na nieboskłonie. Istotny jest również ciężar konstrukcji, im on lżejszy, tym mniej nagrzeje się obiekt budowlany. W związku z tym poddasze użytkowe będzie najbardziej odporne na nagrzewanie się, gdyż mamy do czynienia z drewnianą, która jest lekką konstrukcją. A przecież dach skośny cały czas jest bezpośrednio narażony na nagrzewanie się, tak samo okna, które znajdują się na poddaszu. Jeśli na poddaszu mamy dużo okien, to istotne będzie ich zacienienie.

Klimatyzacja

Najskuteczniejszym sposobem schłodzenia domu jest właśnie klimatyzacja, dzięki której można uzyskać spory komfort. Oznacza to książkową temperaturę bez jakichkolwiek przeciągów, lecz to z kolei wymaga sporej wiedzy w tym zakresie. Miejsce w naszym domostwie jest o tyle istotne, iż zimne powietrze musi swobodnie się rozchodzić. Potencjał klimatyzacji nie zostanie wykorzystany, jeśli zostanie ona zamknięta w małym pomieszczeniu. Jeśli natomiast mamy dużą przestrzeń, to klimatyzator będzie w stanie obniżyć temperaturę pomieszczenia na większej powierzchni. Rozmieszczenie prawidłowo sprzętu jest zadaniem dla fachowca, który określi potencjalne możliwości w danym domostwie.

Rodzaje klimatyzatorów

Jeśli chcemy rzeczywiście zapewnić sobie komfort przy użyciu klimy, to nie możemy brać pod uwagę tzw. monobloku. Są one przeznaczone tak naprawdę do rzadkiego użytkowania, ich zaletą jest mobilność, jednakże pożerają większe ilości prądu. Najpopularniejszym typem urządzeń jest klimatyzacja typu split. Nie są one urządzeniami mobilnymi, a między nimi należy przeprowadzić rurki, które będą transportować ciecz, powietrze. Elementy, których praca jest głośna, znajdują się na zewnątrz, więc raczej nie powinno być najmniejszego problemu. Kolejnym rozwiązaniem są urządzenia typu multi split, która jest odmianą wcześniej wspomnianego rozwiązania. Ten układ może mieć wiele jednostek wewnętrznych, ale tylko jedną jednostkę zewnętrzną o większej mocy. Ogromnym udogodnieniem jest to, iż na każdej jednostce wewnętrznej możemy ustalać moc urządzenia niezależnie. Będzie to dla nas o wiele lepsze, jeśli chcemy chłodzić kilka pomieszczeń, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że będzie trzeba rozprowadzić więcej rur. Zazwyczaj jednostki są montowane przy suficie, by nie zajmować miejsca, które można wykorzystać np. pod meble.

Gruntowy wymiennik ciepła

Nawet w ciągu lata ziemia ma temperaturę zaledwie 10o Celsjusza już na głębokości 1 m. Właśnie dlatego wielu technologów podjęło temat chłodzenia domostwa przy wykorzystaniu temperatury ziemi. Buduje się zatem gruntowe wymienniki ciepła, które ochładzają powietrze nawiewane następnie do domostwa. Najpopularniejsze wymienniki to:

  • żwirowe - które są po prostu grubą warstwą żwiru płukanego, który ułożony jest w wykopie. Od góry należy zabezpieczyć go izolacją oraz zasypać, co zwiększy jego efektywność,
  • rurowe - są to po prostu rury ze sztucznego tworzywa, przez które przepływa powietrze.

Zaletą rurowych jest to, iż poziom wód gruntowych w żadnym stopniu w niczym nie przeszkadza. Jego efektywność to dostarczanie powietrza do domu o temperaturze pomiędzy 10o a 15o Celsjusza. Jest to oczywiście mniej efektywne rozwiązanie jak klimatyzacja. Popularność tego rozwiązania została uzyskana dzięki jego możliwościom w zakresie wstępnego ogrzania powietrza. Jest to świetna ochrona przed potencjalnym zamarznięciem podzespołów instalacji. Ogromne znaczenie ma to, iż wymagana jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna, aby gruntowy wymiennik ciepła mógł funkcjonować prawidłowo.

Pompa ciepła

Ogrzewanie stanowi podstawową funkcję pomp ciepła, ale wbrew pozorom nie jedyną. Posiada ona również funkcje chłodzenia powietrza, którą można wykorzystywać latem. Ogromną zaletą jest to, iż tworzymy tak naprawdę jedną instalację, a nie dwie, co oznacza zmniejszenie kosztów. Ponadto wybierając chłodzenie pasywne, sama eksploatacja będzie również bardzo tania. Chłodzenie pasywne jest wykorzystaniem gruntów lub wód podziemnych, które latem potrafią mieć zaledwie 10o Celsjusza. Zatem do sprawnego funkcjonowania wystarczy nam wymiennik ciepła oraz pompa obiegowa, by płyn krążący w przewodach nie zamarzł zimą. Nie będzie nam potrzebna sprężarka, gdyż sam naturalny obieg wystarczy do tego, aby wszystko sprawnie funkcjonowało. Odpowiednie oprzyrządowanie będzie można założyć w niemalże każdym układzie Innym sposobem jest tzw. chłodzenie aktywne, które funkcjonuje w przypadku pomp wykorzystujących powietrze z zewnątrz. Oznacza to odwrócenie obiegu w samej pompie, a samo jej funkcjonowanie można przyrównać do zewnętrznej klimatyzacji. Trzeba zakupić jednostkę, która jest do tego przystosowana, gdyż później takiej funkcjonalności nie dodamy.

Chłodzenia płaszczyzny a klimakonwektory

Chłodzenie przy wykorzystaniu pompy ciepła może się odbywać na zasadach powietrze/powietrze. Będzie to dla nas oznaczać, iż mamy w domu podobną jednostkę nadmuchową, jak w przypadku klimatyzacji. W Polsce ta forma nie jest popularna, jak również nie ma tutaj żadnej różnicy funkcjonalności pomiędzy pompą a klimatyzacją. Popularne jest tzw. ogrzewanie płaszczyznowe, czasem ścienne. Najlepszym rozwiązaniem w zakresie chłodzenia jest umieszczenie urządzeń chłodzących na suficie. Duża powierzchnia do wykorzystania sprawia, iż łatwym będzie użycie chłodzenia pasywnego, dla którego są to świetne warunki do efektywnego działania. Nie będziemy mieli wrażenia ciągłego przeciągu oraz mieli kontaktu z zimną nawierzchnią. Innym rozwiązaniem są klimakonwektory, które wymuszają intensywny ruch powietrza poprzez grzejnik. Intensywność oznacza wydajną wymianę ciepła z otoczeniem. Jeśli przez takie urządzenie będzie przepływać zimna woda, to spełni ono funkcję chłodzenia.

‹ powrót