Ubezpieczenie na czas trwania budowy

 Zabezpieczenie interesów inwestora

Ubezpieczenie ALoP lub DSU odpowiada za zabezpieczenie planowanego wyniku finansowego związanego np. z opóźnieniem oddania do użytkowania inwestycji. Ta metoda ubezpieczenia inwestycji jest stosowana najczęściej w przypadku umów CAR/EAR. Płatnikiem składki jest zawsze inwestor, gdyż ma on bezpośredni interes. Przykładem może być dla nas budowa centrum handlowego, gdzie przed wybudowaniem są podpisane już umowy z najemcami. Opóźnienie w przypadku prac budowlanych oznacza stratę w postaci braku podstawy do pobrania czynszu. A to z kolei prowadzi do utrudnienia spłaty zaciągniętych kredytów. Kondycja finansowa inwestora w takim przypadku może znacznie ucierpieć, a to z kolei może uniemożliwić realizację inwestycji. Ubezpieczenia od utraty zysku przez inwestora stanowi zabezpieczenie finansowe, które stanowi znaczną pomoc przy realizacji inwestycji.

Przedmiot ubezpieczenia ALoP

Szacowany zysk brutto stanowi kwotę zabezpieczenia finansowego dla inwestora, który mógłby uzyskać, jeśli budowa zakończyła się zgodnie z terminem. Jeżeli z powodu zaistniałej sytuacji nie zostanie wypłacone odszkodowanie za szkodę w mieniu, to również odszkodowanie za jej konsekwencje nie zostanie wypłacone inwestorowi. Wyjątkiem od zasady są warunki franczyzy lub udziału własnego. Maksymalny okres odszkodowawczy jest uzgadniany w oparciu o czas wymagany do powtórzenia robót budowlanych, z uwzględnieniem okresu potrzebnego do sprowadzenia materiałów budowlanych. Zazwyczaj maksymalnie ten okres wynosi 2 lata. Na planowany zysk brutto składa się planowany zysk operacyjny oraz koszty stałe. Zysk brutto obliczany jest na podstawie: zysk brutto = planowany obrót netto (bez VAT) - planowana wysokość zmiennych przypadających na ten obrót. 

Rodzaj prowadzonej działalności

W ubezpieczeniu ALoP ogromne znaczenie ma rodzaj prowadzonej działalności przez inwestora we wznoszonym obiekcie. Rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej bezpośrednio wpływa na poziom potencjalnych wpływów, które można by osiągnąć dzięki prowadzonym w nim czynnościach. Poziom ryzyka, którego podejmuje się inwestor wraz z rodzajem prowadzonej działalności gospodarczej, bezpośrednio rzutuje na sumę ubezpieczenia oraz charakter strat finansowych. W przypadku branży hotelarskiej lepszą metodą do obliczenia strat jest przychód brutto.

Ochrona ubezpieczeniowa na podstawie trzeciej sekcji ubezpieczenia CAR w Polsce stosowana jest dość rzadko. Powodem jest przede wszystkim niska świadomość inwestorów w tym zakresie. Kolejną przyczyną jest to, iż ubezpieczyciele nie są zbyt chętni, do udzielenia tego typu ochrony. Firma musi posiadać przede wszystkim wyrobioną renomę oraz stosowną dokumentację, aby ubezpieczyciel zgodził się na podjęcie tego typu współpracy. Bezpieczna inwestycja to również taka, która jest odpowiednio ubezpieczona.  Skala oraz kapitał, jaki reprezentuje daną inwestycję, decyduje o tym, czy ubezpieczyciel będzie chciał z nim współpracować.

 

 

‹ powrót