Termomodernizacja - by w domu było cieplej

Termomodernizacja drogą do oszczędności

Termomodernizacja to najprościej rzecz ujmując ocieplenie budynku, które nie pozwoli na to, aby wygenerowane ciepło, nie uciekało z domostwa poprzez wszelakiego rodzaju mostki termiczne. Termomodernizacja obejmuje wymianę okien zewnętrznych oraz drzwi, które w dużym stopniu odpowiadają za utraty ciepła. Za najważniejszy etap w przypadku termomodernizacji uważa się jednak ocieplenie ścian. Argumentem przekonującym niemalże każdego inwestora do termomodernizacji może być rządowy program "Czyste Powietrze" oraz dofinansowanie z nim związane. Aby móc skorzystać z tego programu trzeba spełnić następujące przesłanki:

  • prace wykonywane z termomodernizacją muszą być wykonywane w zgodzie z parametrami zawartymi w rozporządzeniu z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • wartości związane z przenikaniem ciepła dla modernizowanych przegród zewnętrznych muszą odpowiadać normom WT 2021,
  • materiały budowlane, z których będziemy korzystać, muszą mieć stosowną aprobatą producenta,
  • przy wykonaniu termomodernizacji należy stosować pełne zestawy,
  • ocieplenie musi obejmować wszelkie elementy związane z audytem energetycznym.

Wysokość dofinansowania zależy od miesięcznego dochodu na osobę. W przypadku najuboższych osób ta dotacja będzie znacznie większa.

Kiedy wykonać termomodernizację?

Najlepszym momentem na remont elewacji jest późna wiosna, gdyż powinniśmy się spodziewać jak najmniejszej ilości opadów. Często jednak termomodernizacja jest wykonywana w lecie oraz w początkowym etapie jesieni. W pierwszej kolejności należy wykonać badanie termowizyjne, które ustali najbardziej newralgiczne miejsca budowli. To właśnie nim należy poświęcić szczególną uwagę w przypadku ocieplenia. Inwentaryzacja stanowi podstawową czynność, która odpowie na pytanie, jakie koszty będą się wiązać z termomodernizacją. Aby zbadać grubość warstw, należy dokonać w kilku miejscach odkrywek. Następnym krokiem powinno być rozmieszczenie łączników mechanicznych w ilościach wskazanych przez projektanta. Najtrwalsze rezultaty z zasady uzyskamy, usuwając stare ocieplenie oraz montując nowe o odpowiedniej grubości. Ten sposób zalecany jest przez większość producentów produktów ociepleniowych.

Montaż termomodernizacji

By właściwie wykonać termomodernizację należy:

  • oczyścić powierzchnię najlepiej za pomocą sprężonego powietrza lub wody pod ciśnieniem,
  • następnie należy skuć luźne elementy tynku oraz wystającą ze spoin zaprawę,
  • wszelkie wykwity należy oczyścić na sucho lub oczyścić przy pomocy wcześniej przygotowanego roztworu,
  • elementy elewacji, które zostały wcześniej skute odpowiednio uzupełnić,
  • wreszcie przygotowane ściany należy zagruntować emulsja głęboko penetrującą, która zredukuje chłonność podłoża oraz poprawi jego właściwości.

Grubość ocieplenia

Grubość wymaganego ocieplenia jest kwestią indywidualną, która jest ustalana w oparciu o kosztorys. W kalkulacji należy uwzględnić następujące czynniki:

  • spadek strat ciepła w oparciu o dany wariant ocieplenia,
  • cena paliwa, które jest odpowiedzialne za generowanie ciepła,
  • różnicę względem lepszego ocieplenia oraz jego efektywność,
  • okres zwrotu poniesionych kosztów.

Zamontowanie zbyt grubego ocieplenia nie ma większego sensu z dwóch powodów:

  • nie przyniesie dużych efektów,
  • jest ciężkie do zamontowania.

Materiały ociepleniowe

Najczęściej wykorzystywane materiały ociepleniowe w Polsce to wełna mineralna oraz styropian. Parametry obu są do siebie bardzo zbliżone. Styropian jest bardzo lekkim oraz sztywnym materiałem budowlanym, natomiast wełna mineralna jest bardzo ciężka, jednakże elastyczniejsza od styropianu. Styropian wyjdzie nas taniej, aniżeli ocieplenie z wełny mineralnej. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie styropianu z domieszką grafitu, gdyż zwiększa to jego efektywność. Dzięki temu będziemy potrzebowali styropian o grubości np. 15 cm, a nie 20 cm.

Wełna mineralna jest naturalnym ociepleniem, które jest wytwarzanie z piaskowca lub stłuczki skalnej. Bardzo ważną cechą wełny mineralnej jest niepalność. W praktycznie każdym przypadku jest wykorzystywana, jeśli chodzi o ocieplenie dachu. Dzięki swojej elastyczności sprawdzi się o wiele lepiej, aniżeli styropian. Wełna mineralna charakteryzuje się również bardzo wysokim poziomem przepuszczania pary. Ogromną popularność zyskuje również polistyren ekstrudowany, który jest bardzo wytrzymały oraz zatrzymuje ciepło w domostwie.

‹ powrót