Podłączenie domu do sieci

Jeśli jesteśmy na etapie szukania działki budowlanej, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy można ją podłączyć do miejskiej sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Inwestor może wystąpić o udostępnienie w tym zakresie wstępnej informacji technicznej. Wzór dokumentacji powinniśmy znaleźć na stronie lokalnego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za wodociągi oraz kanalizację. Mają oni do 21 dni na odpowiedź. Trzeba sobie zdawać, iż wstępna informacja nie stanowi postaw projektowych oraz podstawy do uzyskania stosownych uprawnień w tymże kontekście.

Jeśli dysponujemy już nieruchomością, to należy złożyć wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączy, co stanowi główną procedurę w zakresie uzyskania pozwoleń.

Czy przyłączenie do sieci jest obowiązkowe?

W zgodzie z normami prawnymi działka powinna mieć zapewnioną możliwość podłączenia do wodociągów oraz kanalizacji. Jeśli nie ma takiej możliwości, to wciąż można uzyskać warunki pod zabudowę, jednakże tylko wtedy, gdy uda się zapewnić indywidualne ujęcie wody oraz posiadanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości, który co jakiś czas jest opróżniany. Istnieją więc możliwości związane z uzyskaniem pozwoleń bez warunków technicznych odnośnie przyłączy. Szamba nie można jednak postawić na terenie, który został objęty szczególną ochroną lub takich, które są narażone na częste powodzie. Ponadto, gdy siec kanalizacyjna zostanie doprowadzona w okolice działki, to szambo obligatoryjnie będzie podlegało likwidacji. W zgodzie z normami prawnymi nie ma raczej możliwości odmówienia przyłączenia do sieci, gdyż to przyłączający za to płaci, chyba że warunki na to nie pozwalają.

Zgłoszenie, czy pozwolenie na budowę przyłączy?

Zgodnie z prawem budowlanym nie jest wymagane pozwolenie na budowę w celu wykonania przyłączy. Wystarczy dokonać zgłoszenia organowi architektoniczno-budowlanemu. Do zgłoszenia należy dołożyć projekt zagospodarowania działki oraz opis techniczny projektanta w zakresie wykonanych instalacji. Jeśli w ciągu 21 dni nie zostanie wniesiony sprzeciw przez starostę, to można rozpocząć prace. Istnieje również możliwość wykonania przyłączy bez dokonywania żadnego zgłoszenia. Inwestor ma prawo do sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii mapy zasadniczej, która jest wyznacznikiem dla zasobu geodezyjno-kartograficznego oraz procedować na podstawie przepisów ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Wniosek o warunki przyłącza

Przyłączenie do sieci odbywa się w zgodzie z wyznaczoną procedurą, która swój początek ma wraz ze złożeniem wniosku wraz z dokumentacją, względem której nie zostanie wniesiony sprzeciw. Wszelka dokumentacja, która pojawi się w trakcie trwania procedury przyłączenia, może być składana osobiście lub elektronicznie. We wniosku będą wymagane przede wszystkim dane inwestora, jakich warunków technicznych, jaki budynek będzie przyłączany wraz z tytułem prawnym do jego zarządzania. Jednym z kluczowych podpunktów jest podanie zapotrzebowania na wodę oraz ilości odprowadzanych ścieków. Dzięki temu projektant oraz przedsiębiorstwo dobiorą jak najlepiej średnicę przyłączy.Wydane warunki techniczne ważne są przez 3 lata od dnia ich wydania.

Uzgodnienie projektów przyłączy

W chwili, gdy mamy wydane warunki techniczne, można przystąpić do realizacji projektu przyłączy, który wykonywany jest przez uprawnionego projektanta. Dobrze jest zastanowić się nad takim, który współpracuje bezpośrednio z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym. Jeśli jesteśmy w posiadaniu projektu, to należy wystąpić o uzgodnienie warunków technicznych przyłącza. Do takiego zlecenia należy dołączyć:

  • tytuł prawny do danej nieruchomości,
  • aktualne warunki techniczne,
  • mapa z naniesioną trasą przyłączy,
  • wymagalne podpisy innych właścicieli nieruchomości, przez które będzie przebiegać przyłącze,
  • kserokopie uprawnień projektanta.

Uzgodnienie projektowe maksymalnie może trwać 30 dni, a jego koszt kształtuje się w okolicach 60 zł. Samo uzgodnienie ważne jest przez trzy lata.

Umowa o pełnienie nadzoru

Jest to etap związany z faktycznym wykonaniem przyłączy, gdzie musimy odnaleźć uprawnioną do tego osobę, która pokieruje pracami. Możemy takiej osoby poszukać sami lub skorzystać z podpowiedzi osób, które mają do czynienia z takimi pracami na co dzień. Gdy już taką firmę znajdziemy, to należy zawrzeć z nią umowę o pełnienie nadzoru technicznego nad budową przyłącza oraz podłączeniem do sieci. Następnie przygotowanie umowy w kontekście zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzanie ścieków. Na przygotowanie kompletnej umowy czeka się z zasady 14 dni.

Odbiór techniczny przyłączy

Odbiór formalności, który jest związany z budową przyłączy jest ostatnim etapem, przez który musi przejść każdy wykonawca robót. Na odbiór składa się:

  • zanim dojdzie do zasypu przyłącza, należy powiadomić inspektora nadzoru z ramienia przedsiębiorstwa,
  • wykonuje się próby szczelności przyłączy oraz czyści się je, by mieć pewność zachowania standardów,
  • inspektor nadzoru musi otrzymać dokumentację powykonawczą wraz z wynikami badań bakteriologicznych,
  • przedsiębiorstwo musi dokonać odbioru technicznego w zgodzie z normami prawnymi.

Protokół z odbioru prac jest dla nas podstawą do zawarcia umowy z lokalnym przedsiębiorstwem wodociągowym.

Umowa o zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków

Jeśli mamy do czynienia z wykonaniem obu przyłączy, to wystarczy zawrzeć jedną umowę. Rozliczenia odbywają się na podstawie wskazań wodomierza Ilość zużycia wody równoważna jest z ilością odprowadzonych ścieków zgodnie z przyjętą metodologią. Innym sposobem jest rozdzielenie przewodu wodociągowego wraz założeniem na nim oddzielnego wodomierza, gdyż będziemy mogli przy jego pomocy na spokojnie podlewać ogród. Dzięki temu oszczędzimy trochę na w wodzie, która zostałaby doliczona do ścieków na wodomierzu głównym. W przypadku, gdy zostało wykonane wyłącznie przyłącze wodociągowe, rozliczenie jest na podstawie wodomierza. Gdy mamy do czynienia z samym przyłączem ściekowym, to będzie nas obowiązywać ryczałt.

‹ powrót