Płaskie pokrycia z blachy

Płaskie pokrycia z blachy

Świadomy inwestor przykłada ogromną wagę do tego, aby dom był tani nie tylko w budowie, ale również w trakcie jego eksploatacji. Dlatego coraz częściej zwracana jest uwaga na prosty kształt bryły oraz energooszczędność inwestycji. Również dach w takim domu ma najczęściej bardzo prostą konstrukcję oraz jest dwuspadowy. Wszystkie elementy, które nie zostały przemyślane, bardzo dobrze mogą się później przyczynić do strat ciepła. 

Dom z dachem z blachy

Główną zaletą dachów z blachy jest ich mała waga. Znaczenie będzie to miało ogromne np. podczas remontu dachu, gdyż nie musimy się obawiać, iż nowe pokrycie będzie za ciężkie dla starej więźby. Dach z blachy pozwala na wykonanie lżejszej więźby, a to oznacza dodatkowe pieniądze w kieszeni inwestora. Blacha może być również bardzo estetycznym zamiennikiem szkodliwych płyt azbestowych. Trzeba sobie zdawać również sprawę, iż blacha nie jest zarezerwowana wyłącznie dla prostych, energooszczędnych budynków. Ogromną zaletą blachy jest również  jej bardzo łatwe cięcie i kształtowanie. Oznacza to, iż blachą można pokryć także dachy o bardziej skomplikowanej konstrukcji. 

Blacha na rąbek

Blacha na rąbek jest liderem wśród pokryć płaskich dachu. Do niedawna fachowe połączenie arkuszy blachy sprawiało, iż dekarze musieli się dość mocno natrudzić. Aktualnie ogromną popularność zyskują panele odpowiednio wyprofilowane odpowiednio wcześniej w fabryce.  Montaż ogranicza się do zapinania zamków zatrzaskowych. Blaszane panele układane na rąbek  mogą być stosowane zarówno w przypadku sztywnego poszycia z desek, jak również na ruszcie z łat i kontrłat. Można je montować niemal na płasko od 5o, niektóre montuje się dopiero od 25o. Panele mogą mieć dowolną długość, ale zazwyczaj wybiera się taką długość, aby pokryły połać od kalenicy aż po okap. Efektem ma być jednolita powierzchnia bez poziomych połączeń. Pozwoli to uniknąć błędów, które mogą powodować późniejsze przeciekanie dachu. Zdawać trzeba sobie sprawę, iż długie elementy mają sporą tendencję do falowania. Duża rozszerzalność termiczna oznacza, iż uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni bywa niemożliwe. Zdarza się w przypadku części paneli, iż są one tak wyprofilowane, aby uniemożliwić ich ewentualne falowanie. 

Moduły blachodachówki

Wyglądem będą nam przypominać pokrycie dachu z blachówek płaskich. Są to bardzo młode produkty, które świetnie sprawdzają się w budownictwie. Tego typu elementy są o wiele mniejsze, aniżeli arkusze z blachodachówki. Szerokość maksymalnie będzie wynosić 1,3 m a długość 40 cm bądź 70 cm

Blacha trapezowa

W przypadku współczesnego budownictwa możemy ją spotkać bardzo rzadko. To rozwiązanie jest raczej kojarzone o wiele dosadniej z obiektami przemysłowymi oraz gospodarczymi. Jednakże to rozwiązanie bardzo często poleci nam projektant budowlany ze względu na funkcjonalność rozwiązania oraz kształt bryły. Blachy trapezowe różnią się przede wszystkim między sobą różnym kątem nachylenia. Takie pokrycie dachu można montować zarówno na pełnym deskowaniu, jak i również na ruszcie z łat oraz kontrłat.

Gwarancja udzielana przez producenta

Okres gwarancyjny zależy od tego, jaką powłoką została pokryta blacha. Wacha się on między 10 a 30 lat. Niektórzy producenci wskazują również na tzw. gwarancję estetyczną  oraz techniczną.  Gwarancja estetyczna obejmuje uszkodzenia zewnętrzne jak np. łuszczenie się powłoki. Gwarancja techniczna może sięgać nawet do 50 lat oraz obejmuje korozję performacyjną. Gwarancja może być utracona poprzez niewłaściwy montaż, do którego używana jest często szlifierka kątowa. W taki sposób podczas pracy wytwarza się ciepło, które niszczy powłokę ochronną pokrycia. Blachę należy ciąć narzędziami, które generują mało ciepła.

Powłoki na blachach

Producenci posiadają wachlarz zastosowań, których zadaniem jest ochrona blachy. Najogólniejszy podział sprowadza się do powłok poliestrowych oraz poliuretanowych. W przypadku ochron poliestrowych producenci dają zazwyczaj gwarancję na 10 lat. Blachy, które są pokryte osłoną poliuretanową, potrafią mieć gwarancję, która sięga nawet do 30 lat. Taka powłoka nawet po wielu latach nie ulegnie przebarwieniu.

Kolory płaskich pokryć

Różnorodność kolorów jest ograniczona jedynie od sposobu wykończenia produktu. Najwięcej kolorów oferują blachy pokryte powłoką poliestrową. Do wyboru mamy wtedy 20 barw, najczęściej wybierane to:

  • antracyt,
  • granit,
  • ceglasty,
  • zielony.

Jeśli zabraknie nam blachy w trakcie montażu, to następna partia może odbiegać kolorystycznie. 

Jak zadbać o pokrycie z blachy

Nie ma pokryć dachowych, które są całkowicie bezobsługowe. Raz w roku należy dokonywać przeglądów blach. Zazwyczaj przeglądy są dokonywane wiosną. W przypadku powstania uszkodzeń w trakcie okresu gwarancyjnego, trzeba skonsultować z wykonawcą. Przynajmniej raz w roku powinno się również przeprowadzać kompleksowe umycie dachu, gdyż bród bywa powodem korozji. 

‹ powrót