Okna dachowe w zespoleniu

Okna dachowe w zespoleniu

Ułożenie kilku okien dachowych w linii prostej da nam równomierny dostęp światła do całego poddasza. Naturalne światło wpadające do pomieszczeń, powiększa je optycznie. Zestawy okienne można komponować na kilka sposobów, łącząc przede wszystkim okna o różnym sposobie otwierania lub z elementami, których w ogóle się nie otwiera.

Jakie okna do zespoleń

W zespoleniach można łączyć okna wyłącznie z tego samego materiału głównie ze względów estetycznych, ale również i praktycznych. Okna pracują przede wszystkim razem z więźbą oraz reagują na zmiany temperatury i wilgotności. Okna w rzędzie powinny mieć taką samą wysokość, ustawiana nad natomiast taką samą szerokość. Można wykorzystać nie tylko najróżniejsze okna otwierane np.:

  • obrotowe,
  • uchylne,
  • uchylno-obrotowe,
  • wysokoosiowe,
  • kolankowe,
  • balkonowe.

Zestaw może zawierać w sobie również elementy nieotwierane, których celem będzie po prostu dostarczenie większej ilości światła. Okna w zespoleniu mogą być otwierane ręcznie lub elektronicznie. Automatyzacja oznacza ogromną wygodę.

Wymiary okien w zespoleniu

Wybierając okna w zespoleniu, najlepiej jest dobrać tak, aby pasowały do rozstawu krokwi. Co oznacza, iż okna powinny być delikatnie węższe, aniżeli rozstaw krokwi. Pozwoli to na tzw. ciepły montaż okien, który zwiększa szerokość ościeżnicy o 4-6 cm. Rozstaw krokwi wynosi zazwyczaj pomiędzy 80-100 cm80-100 cm. Co oznacza, iż raczej nie będziemy mieli problemu ze standardowym rozmiarem 78 cm. Jeśli mamy najszerszy rozstaw krokwi, to zmieścimy nawet okna 94 cm. Możemy wybrać każdy rozmiar, który nie będzie przekraczał wielkości krokwi, wystarczy dostosować odpowiednio więźbę. Zdarza się również, iż demontuje się część krokwi, aby można było zamontować dwa okna obok siebie.

Elementy montażowe okien w zespoleniu

Do instalacji okien w zespoleniu potrzebne będą kołnierze uszczelniające, które są często nazywane kombi. Są one przystosowywane do konkretnych parametrów zarówno dachu, jak i okien, by sprostać założeniom. W zestawie montażowym powinna się również znaleźć folia uszczelniająca, rynienki odprowadzające wodę, fartuchy oraz oblachowanie. Okna dachowe można montować z wykorzystaniem dodatkowych materiałów poprawiających termoizolacyjność.

Zabudowa okien zespolonych

To, jak należy wykańczać zabudowę okien zespolonych, jest takie samo, jak w przypadku pojedynczych okien. Ułożenie ich powinno przede wszystkim zapobiegać kondensacji pary, a umożliwiać swobodną cyrkulacje powietrza. Do zabudowy od wewnątrz wykorzystuje się zazwyczaj płyty gipsowo-kartonowe lub gotowe elementy oferowane przez producentów. Na oknach zespolonych możemy montować z powodzeniem takie same akcesoria jak na oknach pojedynczych np. rolety wewnętrzne, zewnętrzne.

‹ powrót