Kto i kiedy może wybudować garaż?

Kto może budować garaż bez pozwolenia?

Prawodawca stoi na stanowisku, iż garaż o powierzchni do 35 m2 może zostać postawiony bez pozwolenia na budowę. Definicja prawna garażu mówi, iż jest nim pomieszczenie przeznaczone dla pojazdu, które okalają ściany oraz dach. Budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa dzięki jednej z nowelizacja prawa budowlanego. Uprawnionym do podjęcia tego typu działań jest inwestor, który zamierza wznieść garaż o małym metrażu.

Jak duży może być garaż bez pozwolenia?

Garaż do 35 m2 nie wymaga złożenia przez inwestora wniosku o pozwolenia na budowę, który musi oczywiście być rozpatrzony pozytywnie. Wystarczy zgłoszenie budowlane, w którym wykażemy zamiar rozpoczęcia prac budowlanych. Obligatoryjnym jest, aby taki garaż był budowlą wolno-stojącą, nie może mieć fundamentów. Jeśli złamiemy te wytyczne np. poprzez drugą kondygnację garażu, to będziemy zmuszeni starać się o pozwolenia na budowę. Jeśli ilość obiektów wolno-stojących przekroczy 2 na każde 500 m2 powierzchni działki, to również wymogiem będzie pozwolenie na budowę.

Jakie warunki techniczne powinien spełniać garaż?

Garaż bez pozwolenia na gruncie polskiego prawa ma status budynku. Rozporządzenie ministra właściwego do spraw budownictwa określa warunki techniczne, jakie są zobowiązane spełnić budynki wraz z ich usytuowaniem. W zgodzie z normami prawnymi, winien on znajdować sie:

  • min. 3 metry od granicy działki, gdy ściana zwrócona w ich stronę nie zawiera okien lub drzwi,
  • min. 4 metry od granicy działki, gdy ściana zwrócona w ich stronę zawiera okna lub drzwi.

Jak od każdej zasady, również w tym przypadku obowiązują wyjątki, które wskazują, iż garaż można postawić w odległości 1,5 m od granicy działki gdy:

  • w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wyrażono zgodę na tego typu rozwiązanie,
  • szerokość działki, to zaledwie 16 m
  • jeśli rozmiar garażu nie przekracza 6,5 m długości, a wysokość garażu nie przekracza 3 m.

Nie ma znaczenia to, jakiego użyjemy materiału budowlanego. Tak więc na to, czy będziemy potrzebowali pozwolenia budowlanego, będzie decydować metraż.

Budowa wiaty garażowej dobrą alternatywą

Przy czym należy pamiętać, iż prawo budowlane nie zawiera zdefiniowanego pojęcia wiaty budowlanej. W praktyce jest to zazwyczaj po prostu zadaszona przestrzeń. Wiata garażowa, jeśli nie zamierzamy się ubiegać o pozwolenie, może mieć maksymalnie 50 m2 na danej działce, która jest do tego przystosowana. Budując taki obiekt, należy zawiadomić wcześniej inspektorat budowlany o zamiarze podjęcia budowy. W zgłoszeniu budowlanym należy wskazać:

  • rodzaj, zakres, sposób wykonania prac,
  • datę rozpoczęcia prac,
  • tytuł prawny do zarządzania daną nieruchomością,
  • szkice oraz rysunki poglądowe.

Organ właściwy miejscowo ma 30 dni na to, by ustosunkować się do danej materii. Jeśli urząd nie wniesie sprzeciwu na piśmie, to można to uznać za tzw. milczącą zgodę w świetle prawa. Błędy formalne niestety mogą wydłużyć całą procedurę.

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na budowę garażu?

Oprócz kwestii formalnych, należy się zainteresować kwestiami praktycznymi w zakresie budownictwa i nie tylko. Garaż blaszany posiada jedną ogromną zaletę, bardzo krótki czas stawiania. W tym przypadku są na rynku firmy, które mają gotowe elementy konstrukcji, a samo stawianie jest bardzo proste. Garaż murowany stanowi rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają czas, fundusze oraz są pewni jego umiejscowienia. Należy dobrze przeanalizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż może on narzucać stosowny wygląd garażu.

‹ powrót