Komórka lokatorska, a może piwnica?
Komórka lokatorska
Polskie prawo wskazuje, iż komórka lokatorska stanowi część składową samodzielnego lokalu, która nie musi przylegać bezpośrednio do mieszkania. Komórka lokatorska jest przestrzenią dodaną do mieszkania, w której można składować rzeczy, które nie zmieściły się w mieszkaniu np. rowery. W starym budownictwie komórki lokatorskie nazywane są piwnicami oraz znajdują się na poziomie -1. Każde mieszkanie musiało mieć oddzieloną ścianami piwnicę od pozostałych. W nowoczesnym budownictwie na poziomie -1 projektuje się garaże oraz pomieszczenia na rowery. Komórki lokatorskie są projektowane w miejscach, w których znajduje się na tyle dużo miejsca, aby można było w nich magazynować rzeczy. W porównaniu do starego budownictwa komórek lokatorskich jest znacznie mniej, nie każde mieszkanie jest wyposażone w komórkę lokatorską. Jednakże bardzo często znajdują się na tych samych piętrach, co mieszkania.
Komórki lokatorskie są szczególnie potrzebne w mniejszych mieszkaniach, które nie mają dostępu do balkonu. Każde dodatkowe pomieszczenie, do którego możemy wynieść część swoich rzeczy, staje się na wagę złota. Część osób, które wynajmują mieszkanie, są w stanie udostępnić komórkę lokatorską, ale wyłącznie za dodatkową opłatą.
Wspólnota mieszkaniowa
Piwnica nie powinna być wliczana w metraż mieszkania przy jego zakupie. Jednakże jest wyszczególniania w akcie notarialnym, co potwierdza, iż samej piwnicy bez mieszkania nie sprzedamy. Piwnicy nie można sprzedać odrębnie na takiej samej zasadzie, jak nie można sprzedać jednego pomieszczenia w mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, iż nie ma żadnej możliwości, aby sprzedać piwnicę odrębnie. By móc sprzedać samą piwnicę, trzeba ją wyodrębnić jako oddzielny lokal. Oznacza to z kolei uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni w formie uchwały. Kolejnym etapem jest pozyskanie zaświadczenia o samodzielności lokalu identycznie jak w przypadku np. garażu. Po spełnieniu wszystkich wymogów będzie można zawrzeć umowę w formie aktu notarialnego, która ustanowi odrębność lokalu.
Spółdzielnia mieszkaniowa
Piwnice, które są w budynkach spółdzielni mieszkaniowych, nie należą do właścicieli lokalów. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy dysponują lokatorskim prawem do mieszkania lub własnościowym prawem spółdzielczym. Jedynie spółdzielnia może stwierdzić, iż dana piwnica należy do określonego lokalu. W praktyce jednak spółdzielnie prawie nigdy nie decydują się na dokonanie takiego ruchu ze względu na chęć sprzedaży piwnicy. Piwnica na rynku wtórnym dodaje mieszkaniu wartości. Kwoty te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy w zależności od posiadanych pomieszczeń. Są to podobne ceny, jak w przypadku cen komórek lokatorskich na rynku pierwotnym. Podstawowa różnica pomiędzy piwnicą a komórką, to rozmiar pomieszczeń. Piwnica z zasady będzie o wiele większa od komórki lokatorskiej.