Ekologiczne tynki gliniane

Ekologiczne tynki gliniane

Społeczeństwo coraz częściej decyduje się na proekologiczne rozwiązania ze względu na wzrost świadomości dotyczącej ochrony środowiska. Nie tylko świadomość ochrony środowiska ma ogromne znaczenie, ale również często o wiele niższe koszty kuszą inwestorów. Materiałem wiążącym jest oczywiście glina wraz z frakcjami iłowymi. Do mieszanki dodawana jest woda oraz piasek, czasem odrobina cementu.

Zalety tynku glinianego

Tynki gliniane są odpowiedzialne za utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach oraz właściwą wilgotność. Glina posiada właściwości wchłaniania wielu substancji szkodliwych, a w szczególności dymu papierosowego. Nie należy oczekiwać jednak, iż od razu załatwi on problem związany z dymem papierosowym. Ściany z tynkiem glinianym chronią również pomieszczenia przed pleśnią oraz grzybami. Tynk gliniany wobec tego jest bardzo korzystny dla alergików. Ma on również zbawcze efekty na akustykę pomieszczeń ze względu na to, iż pochłania dźwięk. W pokojach mieszkalnych zapewni to wysoki komfort mieszkania. Mieszanina  gliny oraz piasku pozwala również na stworzenie warstwy antystatycznej. Oznacza to, iż nie będzie się na nim osadzał tak brud oraz kurz, jak na tradycyjnych tynkach. Tynki gliniane można również stosować z powodzeniem w pomieszczeniach, które narażone są na chwilowe skoki wilgotności jak np. kuchnia, łazienka. Jednakże w przypadku pomieszczeń, które permanentnie posiadają podwyższoną wilgotność, mogą mieć negatywny wpływ na ten rodzaj tynków.

Tynk gliniany pozwala na uzyskanie na ścianach różnego rodzaju powierzchni. Oznacza to, iż osoby decydujące się na ekologiczne rozwiązanie, bardzo często mają nieregularną powierzchnię ścian. Jednakże, jeśli chcemy uzyskać idealnie gładką ścianę, najłatwiej jest użyć gotowe gładzie gliniane. Posiadają one odpowiedni poziom składników, co znacznie ułatwia wygładzanie ścian. Zarówno tynki gliniane, jak i te pokryte dodatkową warstwą gładzi nadają się do malowania. Najlepiej jednak do malowania używać farb klejowych lub wapiennych, aby nie zachodziły nieprzewidziane reakcje pomiędzy farbą a tynkiem. Powstały również farby gliniane, które są przeznaczone do tego typu powierzchni. W przypadku kładzenia ceramicznych płyt lepiej jest pozostawić chropowatą powierzchnię tynku, aby klej lepiej związał. W przypadku farb dekoracyjnych trzeba mieć świadomość, iż po pomalowaniu w większości przypadków trzeba będzie pokryć farbę lakierem. 

Tynk gliniany potrzebuje bardzo dużo czasu, aby związać, dzięki czemu można łatwo go wygładzić oraz uformować. Daje nam to również znaczne możliwości w zakresie ozdób np. umieszczania kamieni, które wkleja się bezpośrednio w masę tynku. Cenioną właściwością tynków glinianych jest również bardzo łatwe żłobienie w nim oraz ponowne wykorzystywanie uszkodzonej masy. Wystarczy ponownie rozrobić tynk z wodą, aby ponownie go wykorzystać. Materiał budowlany może zostać zabarwiony na etapie mieszania, jednakże trzeba być bardzo ostrożnym, zachowując odpowiednie proporcje. Odpowiednio zabarwiony tynk może stanowić od razu gotową powierzchnię ściany.

Wady tynków glinianych

Kluczową wadą tynków glinianych jest o wiele słabsza wytrzymałość w porównaniu do tynków wapienno-cementowych. Jest to główna przyczyna tego, aby stosować je z dużą ostrożnością szczególnie w pomieszczeniach, które są narażone na uszkodzenia. Jeśli bardzo podoba nam się to konkretne rozwiązanie, to można zastosować dodatkowe zbrojenia np. juty. Innym sposobem wzmocnienia jest dodanie cementu, jednakże wciąż nie będzie to ten sam poziom wytrzymałości. Problemem może być również wykonanie idealnie równych narożników, gdyż tynk gliniany jest stworzony do bardziej zaokrąglonych narożników. Wobec czego stworzenie wykończenia pod kątem będzie wymagało o wiele większej wprawy.  

‹ powrót