Dachówki produkujące energię

Dachówki produkujące energię

Systemy które są wbudowane w pokrycie dachowe zastępczo nazywane są bardzo często Building Integrated Photovoltaics. Pierwsze z tego typu rozwiązań zostało zaprezentowane kilkanaście lat temu na rynku amerykańskim,by zyskiwać stopniową popularność na arenie międzynarodowej. Jednakże wtedy nie reprezentowały tak dobrej jakości, jak dzisiaj oraz ich koszt był o wiele większy. Dzięki rozwojowi technologicznemu dziś ich skuteczność znacznie wzrosła. Tego typu produkty dostępne są w ofercie producentów elementów dachowych jak i producentów fotowoltaiki

Rozmiar instalacji

Najlepiej jest wbudowywać dane urządzenia w rząd dachówek, dlatego producenci zaznaczają do jakich dachówek najlepiej jest stosować dany zestaw. Dokonywane są zawsze stosowne obróbki tak, aby wszystko do siebie pasowało. jeden panel zastępuje wiele dachówek, a to z kolei odciąża więźbę dachową. Na jednym panelu z zasady mieszczą się około 22 ogniwa. Możemy również zintegrować o wiele większe panele, które posiadają oczywiście większą wydajność.

Montaż dachówek

Montaż tego typu dachówek należy powierzyć profesjonaliście mimo tego, iż są filmy instruktażowe w internecie, to bardzo łatwo można popełnić błąd. Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę, iż niepoprawne podłączenie może spowodować ryzyko porażenia prądem. Im większe są panele, tym większych komplikacji możemy się spodziewać. W przypadku tego rozwiązania trzeba być świadomym tego, jak będzie wykonane pokrycie, by móc potem właściwie zamontować taki osprzęt. W pierwszej kolejności ustala się przejście okablowania, które zostanie podłączone do instalacji oraz stosownie uszczelnione. Do łaty należy przyczepić tzw. listwę startową, co pozwoli na dopasowanie spodnie części profilu. W przypadku ostatniego rzędu pod kalenicą należy dodatkowo uszczelnić stosowną uszczelką z pianki. W przypadku większych paneli montuje się je tak, jak ono dachowe tzn. wokół nich układa się kołnierz uszczelniający.

‹ powrót