Cegły elewacyjne

Cegły elewacyjne

Mury zewnętrzne, które nie są wykańczane żadną dodatkową warstwą, muszą się charakteryzować ogromną wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Cegły użytkowane przy stawianiu ścian trójwarstwowych użytkowane są również przy stawianiu kominów ponad dachem. Cegły są również używane jako rozwiązanie dekoracyjne w aranżacji wnętrz.

Cegły klinkierowe

Klinkier jest materiałem, który powstaje z dobranej mieszanki gliny, piasku oraz szamotu, która dziś produkowana jest maszynowo, a następnie prasowana pod ciśnieniem. Na sam koniec mieszanka, która będzie klinkierem, wypalana jest w piecu w temperaturze ok. 1100o Celsjusza. Jego główną cechą jest ogromna wytrzymałość ok. 35 MPa , jak również niską nasiąkliwość. Niska nasiąkliwość oznacza również wysoką mrozoodporność, która sięgać może ponad stu cykli. Cegły klinkierowe możemy zatem stosować tam, gdzie będą miały kontakt z gruntem, a nawet wodą. Cegła klinkierowa może mieć różne odcienie, które zależą od złoża gliny oraz temperatury opalania. Dodatkowo można je pokryć materiałem, by uzyskały nietypowy kolor. Po wielu latach elewacja nie powinna stracić swojej barwy, gdyż klinkier jest odporny na promieniowanie UV.

Cegły licowe

Proces produkowania cegłówek licowych jest bardzo podobny do klinkierowych, często właśnie tak są oferowane klientom. Jednakże mają one odrobinę słabsze parametry od cegieł klinkierowych. Różnice parametrów pojawiają się w tych samych modelach cegieł nawet np. ze względu na kolor.

Cegły ręcznie formowane

Cegły formowane ręcznie, to również są cegły ceramiczne, ale glina pochodzi z innych źródeł, aniżeli ta, która jest wykorzystywana do klinkieru, zawierają również inne dodatki. Materiał jest prasowany, ale trzeba sobie zdawać sprawę, iż nie tak mocno, jak w przypadku maszynowego prasowania. Mają one również większą nasiąkliwość, aniżeli klinkier oraz nie są tak wytrzymałe na uszkodzenie mechaniczne. Ten wyrób wyróżnia się tradycjonalistycznym podejściem do wyrobu cegieł sprzed wielu stuleci, który do dziś jest usprawniany. Znajdziemy tutaj bardzo dużo rozmiarów cegieł, czego nie zaoferuje nam klinkier.

Cegły silikatowe

Cegły silikatowe produkowane są z wapna oraz piasku, które są ze sobą trwale łączone za pomocą pary wodnej pod wpływem wysokiego ciśnienia. Cegły silikatowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość mechaniczna oraz twardość, im są starsze, tym wytrzymalsze. Ich nasiąkliwość występuje na poziomie ok. 16%. Mimo tego parametru silikatom nie grozi korozja biologiczna, gdyż wapno nadaje im odczyn zasadowy oraz właściwości bakteriobójczych. Najpopularniejszym kolorem jest biały, który wbrew pozorom nie ulega tak łatwo zabrudzeniom.

Cegły z betonu

Cegły można stworzyć również z betonu kruszywowego. Składa się on z:

  • mieszanki cementowej z kruszywa,
  • wody, która jest wzbogacona o dodatki oraz pigmentu.

Cegłówki powstają oczywiście podczas procesu prasowania mieszanki, nie są tak gładkie, jak klinkier. Jednakże może się zdarzyć, iż zakupimy wersję polerowaną. Cegłówki z betonu mogą być stylizowane w zgodzie z wymogiem inwestora np. postarzane.

Zaprawy do murowania lub spoinowania

Do wznoszenia murów z silikatów oraz cegieł ceramiczny stosuje się zaprawy cementowo-wapienne. Szerokość wykonywanych spoin to 10-12 mm. Jeśli nasz materiał budowlany jest nasiąkliwy, to trzeba wykorzystać zaprawę, która sprosta negatywnym efektom nasiąkliwości. Taka zaprawa zawiera dodatki reologiczne, które sprawiają, iż woda do prawidłowego wiązania nie jest pobierana z zaprawy, gdyż to mogłoby osłabić spoinę. W przypadku klinkieru należy sięgnąć po zaprawy zawierające dodatek trasu. Tras ma za zadanie wyeliminować wykwity soli mineralnych, które mogą zaatakować klinkier. Jeśli wybierzemy silikaty bądź klinkier, to zaprawa może być klejowa, a jej grubość będzie wynosić 2 mm. W ofercie możemy znaleźć również tzw cegły bezspoinowe, które posiadają zagłębienie ze ścianką licową. Mur od strony elewacji wygląda, jakby nie miał spoin.

Metr kwadratowy cegieł

Cegły elewacyjne możemy spotkać w różnych rozmiarach oraz formatach. Popularny rozmiar cegieł elewacyjnych to 25 x 12 x 6,5 cm, Jednakże wśród cegieł, które są wykonywane z innych materiałów niż ceramika, możemy się spotkać z różnymi rozmiarami. Aktualnie trwa moda na podłużne oraz niższe cegłówki. Dlatego koszt powinniśmy obliczać w oparciu koszt określonej powierzchni muru. W przypadku standardów polskich przewiduje się średnio 52 cegły na metr kwadratowy. Zużycie cegieł waha się od 75 do 33,5 cegieł w zależności od rodzaju, a co za tym idzie wielkości.

‹ powrót