Systemy rynnowe

Systemy rynnowe

Materiały, z których produkowane są rynny, muszą być trwałe oraz odporne na warunki atmosferyczne. Jednakże każdy system rynnowy interpretuje to na swój sposób. Można się spotkać z bardzo prostymi systemami, jak i z takimi, które posiadają dużo elementów instalacyjnych. Dobierając elementy systemu rynnowego, część należy założyć, iż będzie odpadami. Przykładem może być dla nas system Zenit lub Niagara, gdzie przyjęto po jednej rurze spustowej oraz połaci. W przypadku budynku, gdzie ocieplenie ma grubość 25 cm, obejmy do rur spustowych należy wykonać na zamówienie.

Wygląd rynien i rur spustowych

Kształt oraz kolor rynien dopasowywany jest do stylu oraz kształtu bryły domu. Do rynien dobiera się rury spustowe stosownie do ich kształtu. Do domu w tonacji kolorów szarych najlepiej będzie pasować szary system rynnowy. Wielu producentów ogranicza się do popularnych kolorów orynnowania w danej chwili. Na zamówienie obowiązywać nas będzie o wiele szersza paleta barw oraz rozwiązań w zakresie rynien i rur spustowych. Najwięcej możliwości oferuję systemu z PCW.

Rozmiar elementów systemu rynnowego

Rozmiary elementów orynnowania dobiera się w zależności od rozmiaru dachu. Przy tym bardzo istotny jest również kąt nachylenia dachu oraz położenia narożników. Wzięcie pod uwagę wszystkich czynników daje nam pewność, iż rynny oraz rury spustowe będą funkcjonować należycie. Zapobiegnie to sytuacji, gdy podczas silniejszej ulewy deszcz będzie się lał po elewacji.

Gwarancja systemu rynnowego

Długość gwarancji systemu rynnowego wskazuje na jakość wykonania oraz trwałość elementów. By móc o niej mówić, należy kupić kompletny system złożony z elementów wyłącznie jednego producenta. Montaż natomiast może wykonać wyłącznie autoryzowana firma, tylko to zapewni nam funkcjonowanie gwarancji. Co jakiś czas trzeba również dokonywać stosownych konserwacji, oczyszczać z zabrudzeń, które mogą zakłócać jej funkcjonowanie. Gwarancja wizualna dotyczy zachowania kolorów przez określony okres. Najkrótszy okres gwarancji, z jakim się spotkamy to 10 lat. Najdłuższy okres gwarancji na system rynnowy może sięgać nawet 40 lat.

Rynny ze sztucznego tworzywa

PCW to najpopularniejszy oraz najtańszy rodzaj materiału, który jest używany do produkcji rynien oraz rur spustowych. Jest on odporny na niemalże wszystkie warunki atmosferyczne w tym np. kwaśne deszcze. Rynna z PCW wygląda estetycznie oraz nigdy nie zardzewieje, nie wymagają one również żadnych zabiegów konserwacyjnych. Do PCW dodaje się akryl lub luran, aby uodpornić go na promieniowanie UV. Wadą PCW jest natomiast bardzo wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej.

Rynny ze stali

Stal jest materiałem, który jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Wymagać wobec tego będzie stosownych zabezpieczeń przede wszystkim przed korozją. Blacha powinna być zabezpieczone obustronnie cynkiem, na który musi być nałożona warstwa pasywacyjna. Zadaniem warstwy pasywacyjnej jest połączenie kilku warstw oraz utrzymanie ich ze sobą. Dodatkowo blachę pokrywa się ochronną warstwą np. poliuretanową. Jej celem jest zapewnienie dodatkowej ochrony przed korozją oraz promieniowaniem UV. Stal ma bardzo niski współczynnik rozszerzalności liniowej oraz jest odporna na gwałtowne zmiany temperatur. Cena orynnowania stalowego jest podobna do orynnowania z PCW lub odrobinę wyższa. To, co wyróżnia stalowe systemy rynnowe, to bardzo długi okres gwarancji, która sięga do 30 lat.

Rynny z aluminium

System rynnowy można również produkować przy wykorzystaniu takiego materiału, jak aluminium z dodatkiem:

  • manganu,
  • tytanu,
  • molibdenu,
  • chromu.

Blacha aluminiowo-tytanowa jest odporna na uszkodzenia oraz sztywna.

‹ powrót