Sauna w domu

W nowo powstającym domu najłatwiej będzie zaplanować przestrzeń na saunę. W istniejącym domu można ją zaprojektować wraz z remontem domostwa. Sauna może zostać zainstalowana w niemalże każdym pomieszczeniu, gdyż nie jest zbytnio wymagająca w użytkowaniu. Wystarczy niewielka powierzchnia oraz możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania pieca. Nie powinna być ona jednak np. w garażu, gdyż takie miejsca zniechęcą bardzo szybko do odbywania sauny. W Finlandii sauna znajduje się w niemalże każdym domu, a jej budowa trwa 2-3 dni. Taka sauna nie jest droga, jednakże trzeba pamiętać o zachowaniu kilku zasad w trakcie jej budowania.

Dobre miejsce na saunę

Dobrze jest pomyśleć o tym, aby w pobliżu sauny znajdował się natrysk, który pozwoli nam na schłodzenie ciała po wyjściu z niej. Inną możliwością są leżaki, które pozwolą nam zrelaksować się po wyjściu z tak gorącego miejsca. Bardzo często wybiera się formę tzw. domowego spa, gdzie w łazience znajduje się sauna.

Różne rodzaje kąpieli w saunie

W saunie można z zasady korzystać z czterech rodzajów kąpieli:

  • sauna sucha - występuje w chwili, gdy w saunie panuje temperatura pomiędzy 90-110o Celsjusza, natomiast wilgotność jest na poziomie 10%. Takie warunki powodują o wiele szybsze pocenie się, aniżeli w przypadku standardowych warunków w saunie,
  • sauna mokra - temperatura w tym przypadku maksymalnie może wynosić 90o Celsjusza, zazwyczaj jednak jest to o wiele mniej. Wilgotność powietrza natomiast utrzymuje się na poziomie 25-40%, którą uzyskuje się dzięki polewaniu kamieni znajdujących się w piecu sauny,
  • sauna parowa - wilgotność w tym przypadku występuje na poziomie 45-65%, a sama temperatura utrzymuje się w okolicy 45o Celsjusza. W saunie instaluje się tzw. piece kombi, które mają za zadanie nie tylko ogrzać powietrze, ale również generować parę.

Sauna infrared

Źródłem ciepła w przypadku nowoczesnej technologii są promienniki. Promieniowanie podczerwone ogrzewa ciała osób, które zażywają sauny. W tym przypadku ciało jest ogrzewane bezpośrednio przez promieniowanie, co oznacza, iż nie ma możliwości regulacji wilgotności powietrza. W wyniku rozwoju technologii promienniki ciepła mogą być instalowane w tradycyjnych saunach. Można z nich korzystać jednocześnie z tradycyjnymi technologiami saun.

‹ powrót