Podstawowe zasady murowania ścian

Zasady murowania ścian

Ściany należy stawiać na odpowiednio przygotowanych fundamentach, które muszą być odpowiednio zaizolowane od podłoża. W przypadku pierwszej warstwy bez względu na technikę murowania, pierwsza warstwa musi być położona na warstwie zaprawy murarskie o grubości 2-3 cm.  Zadaniem, które musi ona spełnić, to wyrównanie ewentualnych nierówności fundamentów oraz wyznaczenie kątów narożników. Następnie przeprowadza się wyprowadzenie narożników zewnętrznych oraz robi się otwory. W tych miejscach nie należy docinać bloczków lub pustaków. By utrzymać ten sam poziom na wszystkich ścianach, stosuje się sznurek murarski. Należy się wstrzymać przed dalszym murowaniem do czasu, aż zaprawa murarska wyschnie. Następne warstwy bloczków lub pustaków układa się na właściwej warstwie zaprawy murarskiej. Pozycję bloczków lub pustaków można korygować wyłącznie gumowym młotkiem.

Wiązanie murów

Ściany są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń z dachów oraz stropów. Muszą być postawione pod odpowiednim kątem tak, aby przenosiły równomiernie siły, które będą na nie oddziaływać.  By nasz mur się nie rozpadł, bloczki muszą być  ze sobą związane, czyli ustawione w kolejnych warstwach z przesunięciem pionowej krawędzi o co najmniej 0,4 wysokości elementu.

Wapno kluczowym elementem budownictwa

Wapno odpowiada nie tylko za szczelność, ale również w pewnym stopniu za elastyczność oraz przyczepność zapraw. Tynk dzięki wykorzystaniu wapna staje się o wiele bardziej wytrzymały na uszkodzenia oraz próbę czasu. Dzięki wapnu istnieje o wiele mniejsza szansa powstania wykwitów na ścianach oraz są o wiele bardziej szczelne, co wpływa na komfort życia.

Zbrojenia ścian

Ściany muszą być wzmocnione poprzez zbrojenie wieńcowe, które jest wykonywane na wysokości stropu oraz ściany kolankowej. Zbrojenia wymagają również nadporoża oraz słupy. strefie podokiennej ścian murowanych tylko na spoiny poziome zaleca się układać stalowe kratowniczki w spoinach, żeby zapobiec jej pękaniu. 

Wykonywanie wieńców

Belkę wieńca robi się ze zbrojonego betonu ułożonego w deskowaniu,­ w kształtkach L, którymi zamyka się zewnętrzną krawędź stropu, lub w kształtkach U.  Wieniec z betonu jest niestety mostkiem  termicznym, co oznacza, iż wymaga indywidualnego ocieplenia. 

Budowa nadproży

Elementy systemowe najlepiej nadają się do budowy nadproży, gdyż zawierają gotowe zbrojenie. Rozpiętość gotowych nadproży jest ograniczona, dlatego duże, na przykład nad bramą garażową, robi się z żelbetu ułożonego w deskowaniu przygotowanym podobnie jak w wieńcach.

Różnorodność zapraw do murowania

Zaprawę murarską  można tradycyjnie wykonać z:

  • cementu,
  • wapna,
  • piasku,
  • wody.

Spoina o grubości 0,8-1,5 cm jest zimna, a więc jest mostkiem termicznym, który należy odpowiednio zabezpieczyć. Murując, trzeba sobie zdawać, iż nawet 8% ciężaru ścian może stanowić zaprawa. Dlatego dobrze jest się zastanowić nad zaprawą ciepłochronną, którą gotową można kupić w sklepie. Część elementów, które murujemy można łączyć na tzw. cienką spoinę. Zaprawę wykorzystywaną przy cienkich spoinach rozprowadza się za pomocą  kielni ząbkowej, która jest oferowana przez producentów materiałów budowlanych.

‹ powrót