Okładziny schodów wewnętrznych

Okładziny schodów żelbetowych

Sposób wykończenia jest związany z lokalizacją schodów w domu oraz ich formą. Bardzo ciekawy efekt może dać zróżnicowanie kolorów na pionowych oraz poziomych fragmentach stopni. Może to wyglądać naprawdę intrygująco, zwłaszcza gdy połączymy kolor czarny z białym. W przypadku schodów, które są głównie oglądane z boku, można dosadniej zaznaczyć linię łamaną stopni, co nada im kształtu.

Konstrukcja schodów

Żelbetowa konstrukcja schodów powstaje na etapie stanu surowego inwestycji. Należy wykonać:

  • deskowanie,
  • zbrojenie,
  • wypełnienie form mieszanką betonową.

Konstrukcja musi być wykonana bardzo dokładnie oraz solidnie podparta, gdyż ciężar mieszanki może zniekształcić schody. Przed rozpoczęciem prac związanych ze schodami, należy ustalić jakimi materiałami będzie wykańczana również podłoga.  Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku pierwszego oraz ostatniego stopnia. Materiał wykończeniowy na schody może mieć grubość do 5 cm. Schody są wykańczane na dalszym etapie inwestycji, co oznacza, iż materiał będzie miał zawsze wystarczającą ilość czasu, aby związać.

Materiały wykończeniowe

Stopnie schodów zazwyczaj wykańcza się z dwóch stron:

  • stopnicy, czyli z wierzchu,
  • podstopnicy, czyli ściance pionowej.

Istotna jest wytrzymałość materiałów wykończeniowych, gdyż ich eksploatacja będzie następowała w różnym stopniu. Stopnice będą wymagały bardzo solidnego materiału wykończeniowego, aby mogły przetrwać wiele lat. Schody muszą być wyposażone w elementy antypoślizgowe, aby zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Bardzo często stosowanym rozwiązanie, jest posypka mineralna lub żłobienia, których zadaniem będzie wyhamowanie poślizgu. Podstopnice nie będą już tak wymagające, ale muszą być odporne na ubrudzenia. Dobrze jest zastosować materiał, który łatwo potem odnowić.

Drewniane schody

Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem wykończeniowym dla schodów żelbetowych. Jest ciepłe oraz bardzo reprezentatywne, potrafi również zgrać się z wieloma innymi zastosowaniami. Interesować nas będą gatunki drewna, które są odporne na ścieranie. Do podstopnic można wykorzystać drewno z tzw. gatunków miękkich. Można je również wykończyć innym materiałem, który spełni nasze oczekiwania. Deski, które będą nam potrzebne na schody, zamawia się u stolarza lub firmy specjalizującej się w wykonywaniu schodów. Jeśli wybierzemy lite drewno, to musi być ono jak najbardziej odporne na zmiany temperatur oraz wilgotność, gdyż jego kształt oraz właściwości mogą się zmienić. O wiele częstszą sytuacją jest używanie drewna klejonego. Najtańszą opcją będzie klejonka na tzw. mikrowczepy, jednakże są one mało estetyczne. Stopnice mają bardzo często wykonane wręby, aby móc połączyć się z podstopnicami, w których powinno być przygotowane pióro. Okładzina drewniana przytwierdzana jest do betonu klejem montażowym, a dodatkowo wykorzystuje się kołki dla wzmocnienia konstrukcji. Dziury po kołkach zasłania się odpowiednio dopasowanymi zaślepkami. Są też kołki, których nie trzeba zaślepiać, gdyż montuje się na nie schody od spodu. Schody drewniane warto jest zabezpieczyć stosownym lakierem, najlepiej dwuskładnikowym. Należy wykorzystać także olej, który ułatwi późniejsze ich odnowienie. Olej podkreśli również naturalne piękno drewna.

Schody z płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne są jednym z najwygodniejszych rozwiązań pod kątem eksploatacji. Łatwo będzie je również utrzymać w czystości. Najpopularniejszym materiałem ceramicznym, który jest stosowany to gres, gdyż jest bardzo wytrzymały. Drugim materiałem są płytki klinkierowe, które są do tego specjalnie przeznaczone. Prezentują się one lepiej, aniżeli poprzedni materiał oraz są również bardzo wytrzymałe. Jeśli nasze schody mają bardzo prosty kształt, to możemy poszukać płytek w kształcie desek. W kolekcjach związanych z tanim gresem są również takie, które mają żłobienia antypoślizgowe na powierzchni. Klej montażowy jest dobierany w zależności rodzaju materiału, który jest wybierany. Zaprawa klejowa musi być rozłożona równo tak, aby potem w trakcie chodzenia nie było słychać stukania.

Schody z naturalnego kamienia

W przypadku schodów z naturalnego kamienia powstanie naprawdę trwała konstrukcja. Takie schody bardzo łatwo utrzymać jest w czystości. Najpopularniejszym rozwiązaniem w zakresie naturalnego kamienia jest granit. Również w tym przypadku musimy dbać o to, aby kamień był odpowiednio przygotowany. Jako, że kamień ma bardzo różną strukturę o wiele estetyczniej będą wyglądać schody, które zamówimy w firmie kamieniarskiej. Możemy się wtedy spodziewać, iż barwa kamienia nie będzie tak różnorodna, jakbyśmy chcieli kupić płyty w sklepie. Płyty układa się identycznie, jak w przypadku płytek ceramicznych. Należy zwrócić uwagę, iż marmur jest materiałem bardzo nasiąkliwym, co może spowodować jego przebarwienie. Do jasnych płytek należy użyć jasnego kleju, tak aby również nie było żadnych przebarwień lub prześwitywań. Gruby płyty kamieniarskie będą wymagały dodatkowych zabezpieczeń np. kotw kamieniarskich. Zaraz po wykonaniu takich schodów należy je zaimpregnować, a samą procedurą powtarzać co pół roku.

Schody z wykładziny

Wykładziny stanowią estetyczne oraz ekonomiczne rozwiązanie w zakresie wykończenie żelbetowych schodów. Jednak nawet na najtrwalszych wykładzinach pojawią się z czasem przetarcia. Minusem tego rozwiązania jest to, że będziemy musieli schody dość często przedłużać. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie wykładziny elastycznej z PCW lub kauczuku. Te materiały należy montować do wykładzin. Brzegi stopni należy wyoblić, a wykładzinę dobrze dopasować, aby wykładzina dobrze się w tym miejscu ułożyła. Dzięki temu będzie nam służyć przez dłuższy czas. Cokoły najlepiej będzie wykonać z innego materiału. Na rynku dostępne są listwy przypodłogowe przeznaczone do wykładzin. Podłoże pod wykładzinami musi być idealnie gładkie, w innym wypadku będą wyczuwalne nierówności podczas chodzenia po schodach.

Schody a farba oraz żywica

Schody wykończone przy pomocy preparatów, które pozwalają stworzyć bardzo wytrzymałe powierzchnie, są również bardzo estetyczne. Powierzchnia wykańczana w ten sposób, musi być idealnie gładka. Nanoszone powłoki są bardzo cienkie, co sprawia, iż poczujemy pod swoimi stopami każdą nierówność. Zazwyczaj podłoże malowane jest dwa, trzy razy farbą epoksydową. Można to w łatwy sposób wykonać samodzielnie. Droższą wersją będzie wykonanie posadzki żywicznej, ale również o wiele trwalszą. Nowoczesnym produktem jest mikrocement, którego składnikiem jest żywica. Powłoka, która zostaje utworzona przy pomocy mikrocementu, jest grubsza w porównaniu do dwóch wcześniejszych rozwiązań. Jednak trzeba wiedzieć, iż ciężko jest utrzymać takie schody w czystości.

Schody z betonu architektonicznego

Schody wykonane z betonu architektonicznego nie trzeba w żaden sposób wykańczać. Wymagają one jednak indywidualnego projektu. Podobny efekt możemy uzyskać np. dzięki płytkom z betonu architektonicznego. W sprawie płyt betonowych powinniśmy się zgłosić do firm produkujących kostkę brukową. Przygotowane są w nich żłobienia antypoślizgowe, w których możemy umieścić np. gumowe listwy. To zastosowanie układa się na schodach na zaprawie klejowej, a podłoże musi być wyrównane.

‹ powrót