Lakiery do podłóg

Lakiery do podłóg

Podłoga wyłożona parkietem lub deskami jest jednym z najatrakcyjniejszych elementów wystroju wnętrz. Natomiast popularnym sposobem jej wykończenia jest powłoka lakiernicza. Jego dobór będzie miał ogromny wpływ na ostateczny wygląd oraz trwałość drewnianej posadzki. W tym celu należy sprawdzić właściwości lakieru. Podstawowe rodzaje to podkładowy oraz nawierzchniowy, których używa się na danym etapie wykańczania. Główną różnicą w lakierach będzie ich spoiwo, można stosować różnego rodzaju żywice. Mogą być one jedno lub dwuskładnikowe, różnica polega na sposobie powstawania powłoki lakierniczej, a to z kolei wpływa na jego parametry.

Kryteria wyboru lakieru

By wybrać wykończenie podłogi, trzeba sobie przede wszystkim zadać pytanie, jak intensywnie będzie eksploatowana podłoga. W pomieszczeniach, które są przez nas użytkowane częściej, będziemy zmuszeni użyć lepszego lakieru, których ochroni naszą podłogę przed uszkodzeniami. Z kolei np. sypialnia nie należy raczej do pomieszczeń, które są użytkowane często. Wybór lakieru uzależniony jest od tego, jaki chcemy uzyskać efekt końcowy. Wybór lakieru może być również uzależniony od drewna, którym wykończyliśmy podłogę. Uniwersalne są lakiery poliuretanowe, w pozostałych przypadkach trzeba brać pod uwagę rodzaj drewna.

Lakiery podkładowe

Lakier podkładowy odpowiedzialny jest za zwiększenie przyczepności podłoża oraz chroni dodatkowe mniej stabilne gatunki drewna. Niektórzy producentów proponują kompletne rozwiązania tzn. lakier nawierzchniowy w połączeniu z lakierem podkładowym. Lakier podkładowy będzie potrzebny przede wszystkim w przypadku tłustego drewna egzotycznego. Lakier powinien być rozpuszczalnikowy, który będzie zawierał żywicę lub wytrącenia mineralne. Lakier podkładowy bywa, iż wykorzystywany jest do osiągnięcia określonego efektu estetycznego. Możemy przede wszystkim kupić lakier z dodatkiem barwników, co pozwoli nam dostosować kolorystykę podłogi do pomieszczenia. Zastosowanie lakieru podkładowego w żaden sposób nie zmniejsza ilość warstw podkładu nawierzchniowego.

Lakiery wodne

Nośnikiem żywicy jest w nich woda, co oznacza, iż mają niską zawartość rozpuszczalników. Jednakże jest to bardzo ekologiczny wariant, który ogranicza ilość lotnych związków organicznych, które najczęściej obecne są w rozpuszczalnikach. Oznacza to w praktyce, iż o wiele szybciej można zacząć żyć w pomieszczeniach. Niektórzy producenci chwalą się, że ich lakiery nie zawierają lotnych związków organicznych. Lakiery wodne tworzą błonę, która delikatnie rozjaśnia drewno, chociaż większość inwestorów twierdzi, iż kolor w ogóle się nie zmienia. Lakiery wodne występują w formie jedno lub dwuskładnikowej, z czego ta druga wersja posiada o lepsze parametry.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Zawierają one z zasady ok. 50% rozpuszczalników, przy czym współcześnie unika się formaldehydu. One również dostępne są w wersji jedno lub dwuskładnikowej. Jednoskładnikowe by przeprowadzić proces utwardzania wykorzystują powietrze. Z dwuskładnikowych natomiast pierwszy musi odparować rozpuszczalnik, następnie utwardzenie następuje dzięki lakierowi. Zazwyczaj odpowiedzialne są za pogłębienie odcieni drewna oraz tworzą powłokę odporną na uszkodzenia.

Lakiery poliuretanowe

Lakiery poliuretanowe uznawane są za najlepsze na rynku. Mają one zazwyczaj w swoim składzie domieszkę innych żywic. Są one odporne na wilgoć oraz zabrudzenia. Mogą być to zarówno lakiery wodne, jak i rozpuszczalnikowe, które różnią się właściwościami oraz ceną.

Lakiery ceramiczne

By jeszcze wzmocnić właściwości lakieru, stosuje się różne kombinacje żywic. Lakiery ceramiczne przygotowywane są coraz częściej z użyciem nanotechnologii np. mikrogranulki ceramiczne. Oferowane są w wersji jedno lub dwuskładnikowej, co oznacza, iż uzyskują różne parametry końcowe.

Lakiery uretanowo-alkidowe

Lakiery tego typu nie zawierają formaldehydu, jednakże mają w swoim składzie dużo rozpuszczalników. Jednej z prostszych do nakładania oraz nie stosuje się przy nich lakierów podkładowych. Powłoka lakiernicza pogłębia barwę drewna oraz jest elastyczna.

Lakiery chemoutwardzalne

Są to jedne z najtańszych produktów, które zawierały formaldehyd. Lakiery tego typu mają bardzo silne zapachy, które mogą się utrzymywać miesiącami. Inaczej mówi się, iż są to lakiery utwardzane kwasowo. Można je zakupić wyłącznie w wersji dwuskładnikowej, kwas stanowi katalizator rozpuszczalnika. Należy uważać, gdyż tego typu lakier wchodzi w reakcję z drewnem egzotycznym lub takim, które poddane jest obróbce termoutwardzalnej.

Lakiery akrylowe

Stopniowo są wypierane przez nową generację lakierów poliuretanowych, które posiadają o wiele lepsze parametry użytkowe. Jest to grupa tanich produktów, które tworzą elastyczne powłoki o miarodajnej odporności mechanicznej oraz chemicznej. Stosowane są w pomieszczeniach, które są użytkowane rzadko.

Stopień połysku

Powierzchnie, które są pokryte lakierem, z zasady kojarzone są z połyskiem, jednakże coraz częściej można spotkać wersje matowe. By określić stopień połysku powierzchnia pokryta lakierem poddana jest testom związanym z ilością odbijającego się od niej światła. Można wskazać trzy podstawowe rodzaje połysku:

  • mat,
  • półmat,
  • połysk.

Zadaniem lakieru matowego jest delikatne podkreślenie naturalnego wyglądu drewna. Dostępne są nawet lakiery ultramatowe, które określane są mianem naturalnych, odbijają minimum światła. Dzięki takim lakierom można otrzymać efekt tzw. surowego drewna, gdzie nie widać, iż jakaś powłoka była nanoszona.

Czas schnięcia

Jest to bardzo istotny parametr związany z komfortem wykonawcy, zdarza się, iż również inwestora. Większość lakierów wymaga wielogodzinnych odstępów pomiędzy kładzeniem kolejnych warstw. To z kolei wydłuża samą pracę parkieciarzy. Lakiery wodne schną najszybciej. Są też lakiery szybkoschnące, które potrzebują kilku godzin do tego, aby wyschnąć. Bez względu jednak na szybkość schnięcia lakierów po podłodze będzie można chodzić minimum po 12 godzinach.

‹ powrót