Jakie wybrać żaluzje okienne?

Żaluzje okienne

Jeszcze kilkanaście lat temu obowiązkowo w każdym domu musiały wisieć zasłonki oraz firany, niekiedy wciąż zdarzało się widzieć drewniane okiennice. Dziś różnorodność oferty stwarza niezrównanie większe możliwości. Chronią one nas w różnym stopniu przed nadmiernym promieniowaniem lub przed włamywaczami. Jednych inwestorów kusi cena, a drugich certyfikowane potwierdzenie jakości wykonania. Ofertę w zakresie żaluzji okiennych można podzielić na dwie główne grupy:

  • żaluzje montowane wewnątrz,
  • żaluzje montowane na zewnątrz.

Funkcjonalność obu systemów jest do tego stopnia różna, iż zdarzają się sytuacje, gdzie są zastosowane oba rozwiązania jednocześnie. Rolety montowane wewnętrznie zmniejszają wahania temperatur oraz wilgotności. Ryzyko uszkodzeń mechanicznych przy tym jest minimalne. Rolety montowane wewnętrznie nie muszą być tak wytrzymałe, jak te, które montowane są zewnętrznie. Oczywiście przekłada się to również na różnicę w cenach. Podstawowym założeniem jest regulacja natężenia światła oraz zwiększenie prywatności. Mogą być również ozdobą wnętrza, gdyż różnorodność kolorystyki oraz wzornictwa jest ogromna. Jednakże nie są one najlepszym rozwiązaniem w zakresie nagrzewania się pomieszczeń. Odbijają jedynie część promieni słonecznych, co dla wielu inwestorów nie jest wystarczalne. Po wewnętrznej ścianie okna można montować:

  • rolety,
  • żaluzje,
  • wertikale,
  • shuttersy.

W klasycznych modelach rolę tarczy przeciwsłonecznej odgrywa pas tkaniny, który jest nawinięty na rolkę oraz opuszczany od góry. Zdarza się, iż cały mechanizm jest widoczny lub schowany w kasecie, która ma zgrać się z wystrojem wnętrz. Najczęściej ze względu na łatwe czyszczenie wykorzystywany jest tzw. impregnowany poliester, które bywa uszlachetniony przez len lub bawełnę. Rolety mogą być częściowo transparentne, rozpraszać światło lub zaciemniać pomieszczenie. W przypadku zaciemnienia pomieszczeń wymagane będą boczne prowadnice. Zadaniem prowadnic jest zapobieżenie powstania szczelin, które będą wpuszczać światło. W pomieszczeniach, w których okna są w kierunku południowym, bardzo popularne są tzw. rolety przeciwsłoneczne ze srebrzystą powłoką. Ich zadaniem jest odbijać promienie słoneczne jak tarcza oraz obniżać temperaturę w pomieszczeniach. 

Plisy

Plisy uważane są za jeden z najbardziej praktycznych rodzajów rolet. Ich składowe to poziome pasy, które można złożyć w harmonijkę, odkrywając w ten sposób okno. Plisy nadają się bardzo dobrze do okien o nierównomiernych kształtach oraz do gęsto zabudowanych osiedli, gdyż dają wiele możliwości. Wśród plis szczególne miejsce zajmują tzw. duetki o przestrzennej konstrukcji, które w przekroju przypominają plaster. Najmniejsza szerokość plis to 20 cm. Największa zazwyczaj nie przekracza 160 cm.

Rolety zwijane

Rolety zwijane mają bardzo prostą konstrukcję oraz rozmaite wzornictwo. W przypadku ekskluzywnych rolet  można się zdecydować na tzw. rolety austriackie.  Miękka, połyskliwa tkanina bywa marszczona  w fałdy i bufy, które są świetną dekoracją w wystroju wnętrz. Niektóre materiały są jeszcze dodatkowo wyposażone w jakieś ozdobne kamienie, koraliki. Rolety weneckie są podniesione w sposób dekoracyjny, tworząc dekoracyjne wzornictwo. Rolety rzymskie są skromniejszą wersją rolet weneckich. Materiał został w nich podzielony na poziome fałdy, a przeszycia są poprowadzone równo zgodnie z przewidzianym krojem. Kolejnym rodzajem rolet są tzw. zebry, które łączą cechy rolet oraz żaluzji. Jedna tkanina została w nich zastąpiona dwoma rodzajami tkanin o różnym stopniu przeźroczystości. Odpowiednie ustawienie dwóch warstw materiału odpowiada za doprowadzenie światła na odpowiednim poziomie. 

Najtańsze rolety można kupić już za 20 za m2, najdroższe mogą kosztować nawet 500 za m2. Niektórzy producenci proponują zakup dodatkowych części, które mogą kosztować nawet do 300 za m2. Najczęściej kupowanymi produktami z górnej półki są tkaniny z powłoką oczyszczającą powietrze, które są przeznaczone dla alergików. 

Żaluzje pionowe i poziome

Żaluzje poziome składają się z horyzontalnie ustawionych listewek, które mają szerokość pomiędzy 16 a 50 mm. Do niedawna tzw. lamele były wykonywane przy użyciu aluminium. Miejsce aluminium zostało zastąpione przez:

  • tworzywa sztuczne,
  • drewno,
  • bambus.

Część produktów posiada metalowe listwy, które są pokryte skórą. W ostateczności rodzaj materiału nie sprawi, iż żaluzji nie trzeba będzie czyścić. Żaluzje pionowe nazywane są wertykalami, które bardzo często wykorzystywane są przy aranżacji biur. Szczególnie swoje miejsce znajdą we wnętrzu wykańczanym na modłę industrialną. Lamele w przypadku żaluzji pionowych można obracać o 180 stopni. Oznacza to, iż regulacja światła jest o wiele bardziej precyzyjna. Dostępne są również tzw. wertykale sznurowe, gdzie miejsce lameli zajmują sznurki poliestrowe.

Okiennice zewnętrzne

Tzw. shuttersy w Polsce są dość rzadkim rozwiązaniem. Wewnętrzne okiennice są wykonywane zazwyczaj z wysokiej jakości drewna , które składają się z kilku paneli z poziomymi lamelami. Listewki są ruchome, aby umożliwić regulację świetlną. Okiennice wewnętrzne mogą być tradycyjne, czyli:

  • rozwieralne,
  • składane,
  • harmonijkowo.

Shuttery są cenione przede za nadanie klimatu nieruchomości oraz są bardzo trwałe. Nie nadają się one jednak do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. 

Przesłony zewnętrzne

Gdy zależy nam najbardziej na regulacji temperatury we wnętrzu. Najpopularniejszym  rozwiązaniem w tym zakresie są przesłony montowane po zewnętrznej stronie okna. Promienie słoneczne są pochłaniane oraz rozpraszane, zanim doprowadzą do przegrzania pomieszczeń w domu. Zadaniem ruchomych elementów jest kontrola nasłonecznienia. Zimą okno jest osłaniane przed zimnem, które napływa z zewnątrz oraz zatrzymuje ciepło wewnątrz mieszkania. Jedyną wadą przesłon zewnętrznych, które należy wziąć pod uwagę, to wysoka cena. Najlepiej jest wykonywać je w trakcie realizacji ze względu rozmach inwestycji. Można je również zamontować na gotowej elewacji, jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane.

Okiennice zewnętrzne

Okiennice zewnętrzne są najstarszym rodzajem przesłon okiennych. Ich zadaniem jest latem chronić pomieszczenia przed nadmiernym ciepłem, a zimą przed utratą ciepła. Bardzo często wykorzystywane są również jako zabezpieczenie przed włamaniem. Tradycyjnie są wykonywane z drewna, ale również bardzo często jest to PCW oraz aluminium. Można również spotkać się ze stalowymi okiennicami zewnętrznymi, które należą do najtrwalszych. Metalowe okiennice nie wymagają renowacji oraz mogą być pokryte powłoką dekoracyjną. Skrzydła wedle upodobań mogą być zamykane ręcznie.

Rolety a żaluzje

Coraz częściej inwestorzy decydują się na rolety zewnętrzne, które zapewnią nam izolację termiczną. Głównym elementem rolet zewnętrznych jest ich pancerz, który bywa nazywany płaszczem. Przesuwają się one po prowadnicach. Rolety wykonane są z profili aluminiowych, które są wypełnione pianką poliuretanową. Jeśli, modernizowane są stare budynki, to zazwyczaj stosuje się rolety natynkowe lub naokienne. Nietypowym rodzajem rolet są tzw. refleksole. Funkcję osłony pełnią w niej tkaniny z włókien poliestrowych, które są pokryte przez PCW. Dopuszcza się montowanie ich zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Żaluzje zewnętrzne traktowane są jak alternatywa dla rolet. W większości wypadków są one wykonywane z aluminium, ale zdarza się również, iż producent proponuje impregnowane drewno. Żaluzje bardzo dobrze wkomponowują się jako element upiększający dom lub mieszkanie. Wymagają one regularnego czyszczenia, gdyż na poziomych listwach bardzo łatwo gromadzi się brud.

Przesłony ażurowe

Moskitiery są odrębnym rodzaje przesłon. Zazwyczaj robi się je z siatki o niewielkich oczkach, które zatrzymują małą ilość ciepła. Ich celem jest zatrzymanie wszelkich owadów, które mogą się dostać do wnętrz, a jednocześnie umożliwić swobodny przepływ powietrza. Nie należą one do drogich rozwiązań.

Łamacze i powłoki

Istnieje bardzo wiele sposobów na ogrzewanie pomieszczeń. W nowoczesnym budownictwie można się spotkać z tzw. łamaczami światła. Są to elementy zamontowane na stałe, których zadaniem jest zacienienie np. okien w najgorętszych godzinach. W odróżnieniu od żaluzji nie można zmienić ich położenia, ale brak ruchomych elementów wyklucza awarię. Uzupełnieniem dla mechanicznych osłon są powłoki i folie nanoszone wprost na szkło okienne. Ich zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych, zanim dostaną się one do środka. Jednakże folia nie uchroni nas przed spojrzeniami przechodniów.

‹ powrót